Majitel Baumaxu rozprodá sbírku obrazů. Chce zachránit svou firmu | E15.cz

Majitel Baumaxu rozprodá sbírku obrazů. Chce zachránit svou firmu

Baumax (ilustrační foto)
Baumax (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řetězec hobbymarketů Baumax má před potížemi ochránit netradiční řešení. Majitel společnosti Karlheinz Essl rozprodá svou uměleckou sbírku rakouskému státu. Mohl by tak získat téměř 2,5 miliardy korun. Společnost Baumax má v České republice 24 poboček, což je nejvíc po domovském Rakousku.

Essl chce zajistit přežití své filmy prodejem uměleckých děl, jejichž pořízení mu umožnilo právě provozování dříve výdělečného řetězce. „Moje žena a já jsme připraveni předat celou sbírku republice, pokud tím dokážeme zachránit Baumax, a tím i zhruba 4000 pracovních míst jenom v Rakousku,“ oznámil dnes 74letý Essl v tiskovém prohlášení.

Sedm tisíc děl za 86 milionů eur

Jeho sbírka zahrnuje téměř 7000 soudobých děl z Rakouska a mnoha dalších zemí v celkové odhadované hodnotě 86 milionů eur (téměř 2,4 miliardy Kč). „O insolvenci Baumaxu nemůže být řeči,“ řekla APA mluvčí firmy.

Firma se ocitla hluboko v červených číslech kvůli nízkým tržbám východoevropských dceřiných společností. Společnost má na ozdravení čas jen do roku 2016.

Essl je přesvědčen, že se musí podařit „pro všechny časy“ zachránit „nejdůležitější sbírku rakouského soudobého umění od roku 1945 pro naši zemi a její obyvatele“.

Ministr: Záchrana obrazů i pracovních míst je "nesmírně důležitá"

Rakouský ministr kultury Josef Ostermayer pozval zainteresované strany ke kulatému stolu. Podle mluvčího ministerstva je „nesmírně důležité“ zachránit jak 7000 obrazů, tak i zhruba 4000 pracovních míst.

Essl podle DPA od 70. let nakoupil obrazy umělců, jako jsou Friedensreich Hundertwasser, Georg Baselitz, Markus Lüpertz, Gerhard Richter, Jonathan Meese a Gottfried Helnwein. V roce 1999 bylo zřízeno Esslovo muzeum v Klosterneuburgu nedaleko Vídně.

Essl trvá na tom, aby sbírka zůstala pohromadě. „Mým cílem je, aby stát společně s námi založil obecně prospěšnou nadaci a vedl ji dál v našem duchu,“ vysvětlil podnikatel v rozhovoru s APA.

Rozpad sbírky by podle něj poškodil celý trh s uměním i samotné umělce, protože díla, jichž je desetinásobek toho, co se ročně prodá v rakouských aukčních domech, by zaplavila trh a rozprodala by se hluboce pod cenou.

Baumax
Baumax má v současnosti 66 poboček v Rakousku a dalších 90 v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku, Slovinsku, Rumunsku, Bulharsku a Turecku. Dohromady firma zaměstnává téměř 9000 lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah