Na e-shopy čekají další fúze a útěky z trhu | e15.cz

Na e-shopy čekají další fúze a útěky z trhu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: (CC BY 2.0) Intel Free Press via Wikimedia
Daniel Novák

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prodej zboží přes internet nepoznal slovo krize a neustále roste. Loni vzrostl o patnáct procent na padesát miliard korun a letos jej podle odhadu Asociace pro elektronickou komerci (APEK) čeká obdobný růst.

Avšak zatímco rostoucími tržbami se chlubí každý, v případě skutečných výdělků jsou internetoví prodejci skoupí na slovo. „Se ziskovostí to vypadá blbě,“ nebere si servítky výkonný ředitel internetové asociace Jan Vetyška. Příčinou jsou na jedné straně vysoké investice e-shopů do logistiky a marketingu, na straně druhé je drtí vysoká konkurence a nízké marže.

Deník E15 oslovil všechny velké české e-shopy. K rostoucím tržbám se sice vyjádřily ochotně, k dotazům na výdělky ale zachovaly bobříka mlčení.

Velcí hráči podle Vetyšky využívají situace na trhu, aby si z něj dále ukrajovali větší a větší díl a zároveň dokázali investovat. „Největší problém mají střední hráči. Náklady už mají na úrovni velkých obchodů, ale současně jim chybí prostředky na investice,“ poznamenal Vetyška.

Napětí na stále předimenzovaném trhu se může vystupňovat až do nové vlny fúzí, akvizic a odchodů, soudí šéf APEK. Oleje do ohně přileje ještě očekávaný vstup Amazonu na trhy střední a východní Evropy.

Otazník se také vznášejí nad tím, jak se obchodníci vypořádají se slabší korunou. Měnové intervence centrální banky sice mnozí šikovně využili k tomu, aby před Vánocemi přiměli k nákupům ještě více lidí, než je obvyklé, současně se ale obávají, že celkovou spotřebu to nezvýší. „Intervence jen uspíšila nákupy, které by se v budoucnu stejně uskutečnily,“ dodal šéf APEK. Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu přitom předpokládá, že měnová intervence způsobí v tomto čtvrtletí celkový růst cen. Vetyška s ním souhlasí s tím, že zdražování se nevyhne ani elektronika prodávaná přes internet.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery