Německá levice láká propuštěné prodavačky do armády

Schlecker

Schlecker Zdroj: profimedia.cz

Krach donedávna největšího německého řetězce drogerií Schlecker, který by měl do konce měsíce v Německu zavřít všechny zbývající obchody, připravil o zaměstnání asi 25 tisíc prodavaček. Německé úřady se nyní pro ně snaží najít uplatnění.

Ministryně práce Ursula von der Leyenová už přišla s návrhy na rekvalifikaci propuštěných prodavaček, aby mohly působit v mateřských školách nebo v pečovatelských ústavech pro seniory.

Právě v těchto profesích se Německo dlouhodobě potýká s nedostatkem pracovních sil. Pomoc s rekvalifikací bývalých pracovnic Schleckeru už nabídla spolková agentura práce, a tuto myšlenku neodmítly ani odbory, podle nichž je šance na nalezení zaměstnání v oboru pro tyto ženy velmi malá.

„Je to jen nabídka. Potěšilo by nás ale, kdyby ty, které budou shánět práci, ji využily,“ uvedla von der Leyenová. Iniciativu své kolegyně podpořila také ministryně pro rodinu Kristina Schröderová.

Levicová opozice však návrhy von der Leyenové kritizuje jako snahu vlády, jak se co nejrychleji a nejlevněji zbavit tohoto problému. „Vychovatelství je spojeno s velkou odpovědností a vyžaduje vysokou kvalifikaci. Paní von der Leyenová by proto neměla sázet na levná řešení,“ vzkázala jí místopředsedkyně sociální demokracie (SPD) Manuela Schwesigová. Nápad ministryně se nesetkal s nadšením ani u odborníků.

Levicový berlínský list TAZ dokonce přišel se smyšlenou zprávou, podle níž chce von der Leyenová lákat propuštěné prodavačky do armády a už připravuje informační kampaň s názvem „Ženy ze Schleckeru na frontu“.