Omnipolu propadly tržby o 90 procent | E15.cz

Omnipolu propadly tržby o 90 procent

Získání technologií pasivního radiolokátoru Věra
má významně přispět k dosažení vize Omnipolu stát se předním světovým dodavatelem civilních a vojenských sledovacích systémů
Získání technologií pasivního radiolokátoru Věra má významně přispět k dosažení vize Omnipolu stát se předním světovým dodavatelem civilních a vojenských sledovacích systémů
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akciové společnosti Omnipol, která patří mezi největší tuzemské obchodníky s vojenskou a leteckou technikou, loni klesly tržby za prodej zboží o 90 procent z rekordních 4,858 miliardy korun v roce 2010 na 455 milionů korun.

V roce 2010 Omnipol především díky problematické zakázce na dovoz čtyř španělských transportních letounů CASA C-295 pro českou armádu meziročně takřka zšestinásobil tržby.

Společnosti Omnipol loni podle účetních výkazů klesl také čistý zisk, a to z 23,5 milionu korun v roce 2010 na 20 milionů korun. Předseda představenstva Omnipolu Michal Hon ve výroční zprávě uvedl, že obchod s vojenským materiálem i v loňském roce negativně poznamenala hospodářská krize. „V podstatě nepřetržitě jsme svědky úpadku množství firem, které pracují v podobném segmentu trhu jako my. I dobře připravené a z velké většiny řádně realizované obchodní případy nedopadly vždy podle přání účastníků obchodů,“ stojí ve výroční zprávě.

Obchodování s vojenským materiálem loni podle Hona komplikoval také velmi přísný postup českých úřadů při udělování vývozních povolení do některých zemí severní Afriky a Blízkého východu, ve kterých propukly protivládní nepokoje. Zatímco společnosti z jiných zemí EU na tato teritoria vojenský materiál podle Hona exportovaly, tak české úřady tuzemským firmám povolení nevydaly.

„Jde například o Libyi, kde vyhlášené embargo bylo námi samozřejmě striktně dodržováno, ne tak vývozci z Francie, Německa či Itálie. Podobných případů, o nichž máme informace v Egyptě, Jemenu, Iráku, Sýrii a dalších zemích, máme zaznamenáno velké množství,“ upozornil Hon.

Z vývozních operací loni společnost Omnipol inkasovala 217 milionů korun, z dovozu utržila 207 milionů korun a na tuzemsko připadlo 28 milionů korun. Hlavní část exportu Omnipolu loni směřovala do Afriky, na kterou připadly tržby za bezmála 120 milionů korun. „Velmi nadějně se rozvíjejí naše aktivity v rovníkové Africe. Dále se rozvíjí spolupráce se státy severní Afriky a po delší době jsme uzavírali kontrakty opět v zemích jihovýchodní Asie,“ dodal Hon.

Omnipol měl loni také několik významných projektů v oblasti civilního sektoru. Například do Ruska dodal technologie pro tamní pivovary a na ruský trh hodlá vyvážet i obráběcí či tvářecí stroje. V Česku pak Omnipol financoval některé projekty bioplynových stanic a fotovoltaických elektráren, jejichž produkce je dotována. Omnipol loni koupil pardubickou společnost ERA, která vyrábí pasivní radiolokátory a další radarovou techniku.

Vývoz zbraní a vojenského materiálu z Česka do celého světa loni klesl na 183,4 milionu eur (asi 4,6 miliardy korun). V roce 2010 vystoupal na rekordní hodnotu 217 milionů eur, tedy podle současného kurzu asi 5,4 miliardy korun. Klesl i dovoz zbraní. Zatímco v roce 2010 se do Česka dovezl vojenský materiál a zbraně podle aktuálního kurzu za 9,6 miliardy korun, loni už se import snížil na asi 6,1 miliardy korun.

Omnipol vznikl v roce 1934 jako mezinárodní síť obchodních zastoupení Škody Plzeň. Po druhé světové válce byla firma podnikem zahraničního obchodu, který byl přímo řízen ministerstvem, a do roku 1989 monopolním vývozcem a dovozcem letecké a vojenské techniky. V roce 1991 se podnik transformoval a následně byl částečně privatizován. Majoritními vlastníky Omnipolu jsou podle databáze ČTK Prodata podnikatelé Martin a Petr Hávovi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah