Pošta za rok převede 200 poboček na franšízy, postupně převládnou | E15.cz

Pošta za rok převede 200 poboček na franšízy, postupně převládnou

Pošta za rok převede 200 poboček na franšízy, postupně převládnou
Česká pošta (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro

ČTK
pav

Česká pošta hodlá v příštím roce převést 200 poboček na franšízy. Během několika let by měly partnerské pošty v síti čítající více než 3200 míst převládnout. V současnosti je jich pouze 140.

„Podmínky pro zájemce o provozování franšíz jsme proti dosavadnímu stavu výrazně zatraktivnili. Věřím, že to potenciální partneři přijmou,“ uvedl generální ředitel pošty Martin Elkán. Nový model by měl odstartovat v průběhu příštího roku.

Elkán: Zisk České pošty letos klesne o třetinu na 200 milionů

Česko je jednou z posledních zemí, kde se partnerský model nerozšířil. Například ve Velké Británii patří z 13 500 filiálek Britské poště jen 300 a v Rakousku třetina. Německá pošta má 100 procent franšíz.

Zastavená transformace prý znamená stabilizaci

Vedle převodu na franšízy chce pošta do svých poboček více investovat. K tomu údajně přispěla stabilizace firmy zrušením transformace na akciovou společnost, což minulý týden schválila vláda.

Zrušená transformace na akciovou společnost je podle Elkána jasný signál státu, jak má Česká pošta dál vypadat. „Je to nepochybně stabilizace České pošty a ušetří nám to nemalé prostředky. Zároveň skončí určité omezení v rozhodování managementu,“ dodal.

Ročně jde do investic miliarda

Ročně pošta investuje zhruba miliardu korun. V poslední době investice směřovaly do přeměny logistické sítě, v příštím roce půjde větší část právě do modernizace poboček, jejich připojení, vybavení výpočetní technikou a podobně.

Vedle partnerských poboček pošta zvažuje partnerství i v dalších oblastech, například v doručování léků. „Ta myšlenka je správná a my hledáme optimální cestu jak a také s kým službu nabízet,“ podotkl Elkán. Do konce roku by se také mělo rozhodnout o budoucnosti monitorování cen pohonných hmot poštovními doručovateli.

Český telekomunikační úřad stanovil, že pošta by měla pro zajištění obslužnosti Česka provozovat minimálně 2100 poboček. Ministr vnitra Milan Chovanec, pod kterého pošta spadá, ale několikrát uvedl, že chce zachovat nynější síť 3200 pošt.

Autor: ČTK, pav
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!