Potraviny v době války: ruské řetězce zmrazí ceny, na Ukrajině omezí prodej | E15.cz

Potraviny v době války: ruské řetězce zmrazí ceny, na Ukrajině omezí prodej

Poloprázdné chladící skříně v ruském supermarketu po zavedení sankcí na dovoz potravin ze Západu
Poloprázdné chladící skříně v ruském supermarketu po zavedení sankcí na dovoz potravin ze Západu
• 
ZDROJ: Eva Mala

ČTK

Share on Facebook Messenger
Válka na východě Ukrajiny, sankce, devalvace a zdražování se čím dál více dotýkají i nákupů běžných Ukrajinců a Rusů. Kyjevské obchody prý začínají regulovat prodej základních potravin, v Rusku se největší řetězce domluvily, že zmrazí ceny "sociálně důležitých" potravin, které poslední dobou rychle zdražovaly.

Jakmile tuto dohodu schválí ruský protimonopolní úřad, ceny budou zmraženy na dva měsíce, napsal hospodářský list Vedomosti. Řetězce k tomuto kroku prý přistupují víceméně „dobrovolně“, což u expertů budí naděje, že odložený „skok cen“ bude menší než v minulosti, kdy ceny zmrazovaly úřady.

Pojem „sociálně důležité potraviny“ podle listu zahrnuje dvě desítky položek, od brambor, cukru a soli přes jablka, mrkev, zelí, mléčné výrobky až po kuřata, skopové, vepřové a hovězí.

Zmrazení cen některých základní potraviny už ohlásily některé řetězce, například Dixi, Metro Cash & Carry, anebo O'Key, a to zatím na měsíc.

Čtěte, jak vypadala situace v Rusku po zavedení sankcí:

Například v obchodech Dixi od 9. února neměla zdražovat pohanka, rýže, těstoviny, slunečnicový olej, máslo, mouka, pelmeně či mražené ryby. Firma navíc slibovala, že k dalšímu nejvyhledávanějšímu zboží si nepřirazí marži větší než 15 procent, respektive v některých případech bude marže nulová. Toto „moratorium“ se týkalo například cukru, soli či vajíček.

Růst cen v obchodech propukl vzápětí po zákazu dovozu západních potravin, kterým Rusko odpovědělo na západní sankce, zavedené po ruské anexi Krymu a po propuknutí proruské rebelie na východě Ukrajiny. Navíc rubl prudce oslabil.

Udržet ceny pod kontrolou se snaží i ruská prokuratura svými prověrkami. Jen v Moskvě koncem ledna prokurátoři odhalili, že ceny „ekonomicky neopodstatněně“ vzrostly na dvojnásobek a více u některých výrobků například v supermarketech Azbuka vkusa, Perekrjostok, Magnolia, Magnit, Billa, Spar i Dixi.

Omezená nabídka v Kyjevě

V Kyjevě podle agentury UNN ceny základních potravin v posledních měsících také rychle rostou. Nově ale maloobchod začíná regulovat jejich prodej. „V mnoha sítích supermarketů a hypermarketů hlavního města zavedli omezení na množství sociálně důležitých potravin, které si lze při jednom nákupu pořídit,“ napsala dnes UNN. V praxi omezení znamená, že kupříkladu lze najednou koupit nejvýše dvě lahve oleje, dva balíčky pohanky, tři až pět kilogramů mouky a obdobné množství cukru.

„Na chleba, rýži, brambory, masné a mléčné výrobky se omezení nezavádějí, ale výběr tohoto zboží se v mnoha obchodech výrazně zmenšil,“ dodala agentura. Prodejci prý často zaplní regály výrobky jediné, vlastní značky, ve většině obchodů se však objevují i prázdná místa na pultech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.