Prodej nových osobních aut v Česku loni stoupl o 2,4 procenta | E15.cz

Prodej nových osobních aut v Česku loni stoupl o 2,4 procenta

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Skoda Auto

duk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Registrace nových osobních automobilů v České republice v roce 2011 stouply meziročně o 2,4 procenta na 173 282 kusů. Téměř třetina z nich (53 050) neslo logo mladoboleslavské Škody. Druhé místo zaujal Volkswagen (14 921 kusů), třetí pak Ford (14 447 kusů). Novinářům to dnes řekli zástupci Svazu dovozců automobilů.

Nárůst je sice menší než ve srovnání let 2010 a 2009, kdy dosáhl téměř pěti procent, i tak je SDA spokojen. „Registrace se zvedly se u všech kategorií silničních vozidel (včetně přívěsů a traktorů) s výjimkou motocyklů. Před rokem jsme předpovídali růst kolem tří procent, takže růst o 2,4 procenta je přijatelný,“ uvedl tajemník SDA Pavel Tunkl. Jsou země, které zaznamenaly loni pokles, například v sousedním Polsku to bylo meziročně o více než 12 procent.

Jedním z hlavních trendů v loňském roce byl podle Tunkla vyrovnávání podílů jednotlivých obchodních tříd osobních automobilů. Zatímco před pěti lety měly malé automobily a minivozy podíl 48 procent, nyní se trh začíná ohledně kategorií aut vyrovnávat. Nejvíce prodaných vozů byly loni malé automobily (26 procent), následují vozy střední třídy (19 procent), nižší střední třídy (téměř 19 procent) a MPV (13,4 procenta).

„Loňský rok byl pro tuzemské prodejce poměrně úspěšný, i když důležitější než počty prodaných aut budou tržby a hospodářské výsledky, které ještě nejsou k dispozici,“ uvedl analytik PricewaterhouseCoopers Jiří Zouhar.

Jak se bude situace vyvíjet v letošním roce, na to je podle něj v tuto chvíli příliš mnoho neznámých. „Indikátorem může být odhad prodejů osobních aut v eurozóně, kde náš základní scénář počítá se čtyřprocentním poklesem oproti roku 2011. Může však dojít k výrazně většímu propadu, a to v závislosti na průběhu řešení současné krize. Pokles v samotné České republice však předpokládáme o něco nižší,“ dodal.

Nejprodávanějším automobilem byla Škoda Octavia (23 661), tedy zhruba každé osmé prodané auto v Česku. Druhé místo patří Škodě Fabia (16 532 kusů), Škodě Superb (4659 kusů). Na čtvrtém místě je první zástupce jiné značky než Škoda, a to Ford Focus s 4538 prodanými vozy. Dovoz ojetých osobních vozidel stoupl o 3,7 procenta, o procentní bod více než předloni – na 131 707 aut.

Prodeje (registrace) nových lehkých užitkových vozidel loni meziročně stoupla o téměř 15 procent na 13 269 kusů, u nákladních vozidel činil nárůst 46 procent na 7962 kusů a autobusů pak 11,5 procenta, takže se jich prodalo 837. Jedinou kategorií, u níž registrace klesly, byly motocykly, a to o téměř 10 procent na 16 667 kusů.

Autor: duk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah