Rakouská OMV plánuje kvůli těžbě plynu odchod z ČR | E15.cz

Rakouská OMV plánuje kvůli těžbě plynu odchod z ČR

OMV
OMV
• 
ZDROJ: omv

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z tuzemského trhu čerpacích stanic se chystá odejít rakouská OMV, v současnosti dvojka v České republice. Vyplývá to z nové strategie firmy, uvedla dnes večer Česká televize. Firma se chce údajně soustředit na těžbu zemního plynu. Zájem o její benzinky mají podle televize všichni velcí hráči, cena transakce se odhaduje na čtyři miliardy Kč.

Podle televize si chce společnost na plynovou expanzi vydělat odprodejem řady rafinerií i čerpacích stanic. Do roku 2014 tak chce utržit miliardu eur. Proto se zcela stáhne z některých zemí, ve výčtu šéfa OMV Gergarda Roisse nechybí ani Česká republika. „Budeme zkoumat, jestli výnosy v řadě zemí ospravedlní naše působení za tamních trzích,“ uvedl podle ČT.

OMV vlastní ve 13 evropských zemích 4700 benzinek. Podle strategie je jisté, že zůstane v Rakousku, Německu, Rumunsku a Turecku. Naopak nejméně jistou pozici má podle nových plánů Česko, Slovensko, Itálie, Bulharsko, Maďarsko a Bosna a Hercegovina.

Prvním signálem, že se o Česko společnost už nezajímá, byl podle ČT fakt, že odtud stáhla své vedení. „České čerpací stanice OMV jsou obsluhovány ze vzdáleného centra, a už tehdy se říkalo kuloárově, že čerpací stanice budou brzy k prodeji,“ řekl ČT nezávislý odborník z Petrol magazín Tomáš Mikšovský.

V současné době drží společnost v ČR 220 benzinek. Zájem o ně bude podle ČT velký. „Zálusk si na pumpy dělá například ruský Lukoil, který teď v Česku provozuje jen 40 pump. Benzině a Shellu by pak takový nákup musel schválit antimonopolní úřad,“ uvedla ČT.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah