Registr musí odstranit údaje o dlužnících, kteří nedali souhlas | E15.cz

Registr musí odstranit údaje o dlužnících, kteří nedali souhlas

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Vladimir Skarda, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Registr dlužníků Solus musí odstranit údaje o těch dlužnících, kteří se zveřejněním nesouhlasí. Rozhodl o tom Úřad na ochranu osobních údajů. Solus rozhodnutí odmítl a napadl jej žalobou.

„Úřadu nejde o zrušení registru dlužníků, ale o přesnou zákonnou úpravu jejich provozu a dodržování platné právní úpravy,“ uvedl předseda úřadu Igor Němec.

Podle něj by registr mohl fungovat dál, ale za přesně vymezených podmínek. Ty v současnosti žádný zákon neupravuje. Zmínil například bankovní registry, které bez problémů fungují podle zákona o bankách.

Podle úřadu může nebankovní registr zveřejnit jen ty dlužníky, kteří se zveřejněním vysloví souhlas. Ten pak mohou i kdykoliv odvolat. Ve dvou případech, kdy se potvrdilo, že Solus přes odvolání souhlasu odmítl dlužníky vymazat, uložil sdružení pokutu 20 tisíc korun.

Solus již dříve upozornil, že evropská směrnice a zákon o ochraně osobních údajů umožňují zpracovávat osobní údaje za účelem uskutečnění oprávněného zájmu bez toho, aby k tomu byl potřeba nějaký zákon.

V negativním registru Solus je zapsáno už 8 % Čechů

Registry dlužníků: Máte se čeho bát?

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah