Ruský turistický ruch počítá škody | E15.cz

Ruský turistický ruch počítá škody

Ruský turistický ruch počítá škody
Airbus aerolinek Aeroflot
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Axel Schwenke

Jaroslav Matějka

Opatření zavedená po zkáze dvou ruských letadel pocítí ruské cestovní kanceláře. Ztráty jdou do miliard rublů.

Přímé lety mezi Ruskem a Egyptem byly po pádu ruského dopravního letounu zrušeny „zatím“ na několik měsíců. Po sestřelení bombardéru Su-24 byly stornovány i všechny charterové lety do Turecka a od 1. ledna bude pozastaven podle Putinova dekretu bezvízový styk.

Senátoři dokonce horují za to, aby byly zakázány přímé lety do Tuniska, sdělila agentura RIA. Najednou to vypadalo, že ruští turisté přijdou o všechny svoje oblíbené pláže. Našli si však cestu. Podle listu Kommersant se do egyptských rezortů Hurghada a Šarm el-Šejk nyní vydávají přes běloruský Minsk. Je to však delší a dvakrát dražší varianta. Deník předpověděl, že tuhle trasu zvolí – pokud budou přímé lety do Egypta zrušeny delší dobu – asi 220 tisíc ruských turistů ročně. Přitom loni jich Egypt navštívilo podle vládní agentury Rosstat přibližně 2,6 milionu.

Turecké pláže jsou v oblibě

A podobně asi začnou hledat i cesty do Turecka. Nejenže si Rusové v letech minulých oblíbili tamní pláže, ale mnozí si tam zakoupili i letní domy. Loni jich do Turecka přijelo 3,3 milionu a podle tureckého listu Today’s Zaman v zemi utratili téměř čtyři miliardy dolarů.

Ruští touroperátoři zatím vyčíslili svoje ztráty související s Egyptem. Podle agentury Interfax činila ztráta jen za pět dní od 6. listopadu, kdy byly lety do této země zrušeny, 1,5 miliardy rublů (asi 580 milionů korun). Nejvíce tratili na tom, že museli vypravit do Egypta pro odvoz turistů po bombovém útoku prázdná letadla. Podle agentury RBC je přišlo každé prázdné sedadlo na 125 dolarů (tři tisíce korun).

Nová omezení zcela jistě postihnou ještě více ruský turistický ruch. Už v letošním prvním pololetí vycestovalo podle federální turistické agentury Rostourism do zahraničí na dovolenou o čtvrtinu méně lidí než loni.

Slabý rubl odrazuje
Počet Rusů, kteří si rezervují cesty do zahraničí v čase novoročních svátků, výrazně klesá. V 2013 si pobyty objednalo 150 tisíc Rusů, loni už jen 50 tisíc a letos 30 tisíc, podle údajů Asociace ruských touroperátorů. Důvodem je slabý rubl. Proti roku 2013 oslabil z 30 na 60 rublů za dolar.

Radek Palata: Buď chladná hlava, nebo velké potíže

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!