Schváleno: Praha bude mít novou čistírnu v Troji. Stavbu chystala 15 let | E15.cz

Schváleno: Praha bude mít novou čistírnu v Troji. Stavbu chystala 15 let

Schváleno: Praha bude mít novou čistírnu v Troji. Stavbu chystala 15 let
Z nádrže už vytéká vyčištěná voda, zbylý kal si sedna na dno.
• 
ZDROJ: Tereza Čapková

ČTK
vag

Praha dala zelenou přestavbě ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově v Troji, jejíž příprava začala před zhruba 15 lety. Rada schválila výstavbu nové vodní linky za 5,8 miliardy korun bez DPH. Kvůli hrozbě pokut ohledně čistoty vypouštěných vod má být hotová do konce roku 2017.

Konsorcium čtyř firem ÚČOV Praha (Stavby mostů Praha CZ, Hochtief CZ, Degrémont a WTE Wassertechnik) podle informací magistrátu stavbu zahájí na začátku příštího roku.

Město čistírnu zaplatí z poplatků za vodné a stočné a ze svého rozpočtu. Na evropské dotace totiž kvůli dlouhodobé a nevypověditelné smlouvě s provozovatelskou firmou Veolia nedosáhne.

Ze schváleného materiálu vyplývá, že městskou pokladnu bude linka stát 3,54 miliardy korun bez DPH a Pražská vodohospodářská společnost (PVS) zaplatí jako správce sítě dalších 2,26 miliardy. Pokud bude mít město nedostatek peněz, nabízí se i možnost využít část úvěru od Evropské investiční banky na výstavbu metra do Motola.

Čištění a distribuci vody v Praze provázejí složité smluvní vztahy
Vlastníkem infrastruktury je kromě Vodního zdroje Káraný a Úpravny vody Želivka také hlavní město. Tyto tři subjekty pronajímají infrastrukturu městské firmě PVS, která má dále smlouvu o provozu se společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK). PVK zásobují vodou více než 1,4 milionu obyvatel Prahy a okolí.

Nákladná stavba vodní linky bude podle všeho pro Pražany znamenat další zvyšování poplatků za vodu. Připustil to už i primátor Tomáš Hudeček. Rozhodnutí o zdražení by mělo padnout v příštím roce. Zda se tak opravdu stane, ale zatím není zcela jasné.

Politici se totiž před volbami do nepopulárního kroku patrně nepohrnou. Naposledy se poplatky za vodu v Praze zvyšovaly na začátku letošního roku, a to o víc než 11 procent na 64,65 koruny bez DPH za metr krychlový. Vybere se tak o 700 milionů ročně navíc.

Čistírna bude mít unikátní protipovodňovou ochranu, která nemá ve světě obdoby
Projektanti navrhli zcela originální způsob uzavřené schránky chránící celou technologii uvnitř. Okolní méně významné a snadno obnovitelné prostory budou řízeně, v návaznosti na závažnost povodně postupně zaplavovány tak, aby byl vyrovnán vztlak vody. Rozhodující technologie – srdce čistírny – však zůstanou nepoškozené. Linka má odolat pětisetleté vodě z roku 2002, navíc s metrovou rezervou.

Výstavba linky je první fází celkové modernizace čistírny, která by v konečném součtu měla stát přes deset miliard korun. V dalších etapách musí Praha vložit miliardy do stavby čerpací stanice, opravy staré vodní linky a technického řešení kalového hospodářství.

Praha měla začít plnit ekologické limity pro obsah dusíkatých látek v odpadních vodách už od roku 2011. Vyjednala si ale výjimku. Pokud do stanoveného termínu podmínky nesplní, hrozí jí vysoké sankce od České inspekce životního prostředí i Evropské komise.

Prodloužené finále na Císařském ostrově

Autor: ČTK, vag
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!