Sdružení varovalo před Krymem. Sloužíte zájmům cizích států, reagoval Putin | E15.cz

Sdružení varovalo před Krymem. Sloužíte zájmům cizích států, reagoval Putin

Ruský prezident Vladimir Putin při zahájení vojenské přehlídky na Rudém náměstí
Ruský prezident Vladimir Putin při zahájení vojenské přehlídky na Rudém náměstí
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruské sdružení na obranu spotřebitelů se ocitlo pod palbou kritiky z nejvyšších míst státu za to, že si dovolilo ruské turisty varovat před pobytem na Krymu coby "okupovaném území" Ukrajiny, jehož návštěva bez svolení ukrajinských úřadů může mít nepříjemné následky.

Tato rada přiměla dnes prezidenta Vladimira Putina k tomu, aby sdružení obvinil, že se nestará o zájmy ruských občanů, ale „slouží zájmům cizích států“. Prezident také naznačil, že pomýšlí na změny v zákoně o „zahraničních agentech“, což je hanlivá nálepka udělovaná nevládním organizacím financovaným ze zahraničí.

Sdružení minulý týden doporučilo ruským turistům chystajícím se navštívit Krym, aby si nejprve vyřídili souhlas ukrajinských úřadů, protože v opačném případu by porušili ukrajinský zákon o „okupovaných územích“. Návštěva poloostrova by tak mohla hrozit trestní odpovědností, v nejhorším případě dokonce uvězněním na Ukrajině.

Absolutní absurdita, zní z Kremlu

V Kremlu označili toto varování za „absolutní absurditu“, protože poloostrov je přeci součástí Ruska. Prokuratura přislíbila trestně stíhat autory výstrahy za to, že se prý dopustili „vyzývání k porušení územní celistvosti Ruska“. Úřad pověřený dohledem nad internetem zablokoval web sdružení. Právník sdružení si následně stěžoval, že ani nemůže ono varování turistům stáhnout.

Předseda sdružení Michail Anšakov se podle agentury AFP hájí, že turisty varoval na základě informací od ruských občanů, kteří tvrdili, že po návštěvě Krymu jim západní státy odepřely víza.

Od loňského března v Rusku

Ukrajinský poloostrov loni v březnu Rusko anektovalo na základě referenda uspořádaného pod dohledem ruských vojáků. Anexe následovala po únorovém svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče opozičními demonstranty v Kyjevě.

Anexe Krymu a rozpoutání vzpoury proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny proti nové prozápadní vládě v Kyjevu vedly Spojené státy a Evropskou unii k uvalení sankcí proti Rusku, které v odvetě zakázalo dovoz západních potravin. Unijní sankce, výslovně zakazující turistické aktivity na Krymu, byly nyní prodlouženy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah