Synot se stížností neuspěl, ministerstvo může rušit starší povolení hazardu | E15.cz

Synot se stížností neuspěl, ministerstvo může rušit starší povolení hazardu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Abegglen CC BY-SA 2.0 Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo financí může rušit dříve vydaná povolení k provozování hazardních her, pokud se ocitnou v rozporu s novými vyhláškami obcí. Kompetenci ministerstva vůbec poprvé potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS), když zamítl kasační stížnost společnosti Synot Tip. Ministerstvo financí rozhodnutí soudu považuje za potvrzení, že postupuje správně.

„NSS neučinil nic jiného, než že dotáhl do důsledků to, co ve svých nálezech naznačoval Ústavní soud. Ministerstvo financí nesmí ignorovat zákaz provozování hazardních her, který na svém území stanoví obce obecně závaznou vyhláškou,“ uvedl soudce zpravodaj Tomáš Langášek.

Provozovatelé hazardních her museli podle Langáška s případným zrušením už udělených povolení počítat, loterijní zákon takový postup prý vždy umožňoval. Patří to k rizikům podnikání v tomto specifickém oboru, doplnil Langášek. Právo regulovat hazard včetně videoloterijních terminálů na svém území přiznal obcím v minulých letech sérií nálezů Ústavní soud.

„Nejvyšší správní soud de facto potvrdil existující realitu. Problém není v samotných vyhláškách, ale v tom, že na řadě míst došlo ke svévolné úplné nebo částečné prohibici, aniž by někdo jasně zdůvodnil, proč se daná provozovna zakazuje. Za většinou vyhlášek není racionální regulace, ale jen snaha získat politické bod,“ uvedl pro E15.cz mluvčí Unie herního průmyslu ČR Andrej Čírtek.

Dodal, že do procesu odebírání povolení automatů, které stojí na zakázaných místech, verdikt NSS nijak nezasahuje, protože ten už běží a v zásadě závisí na byrokracii MFČR.

MF se bude nadále snažit o co největší urychlení procesu rušení povolení k provozování terminálů

„Uvedené rozhodnutí NSS je jen dalším z řady soudních rozhodnutí, které nás ubezpečuje v tom, že ministerstvo financí koná v mezích platného práva. MF se bude nadále snažit o co největší urychlení procesu rušení povolení k provozování terminálů, aby byla co v nejkratší době realizována vůle obcí,“ uvedl k rozhodnutí náměstek ministra financí Ondřej Závodský. MF se podle něj snaží obcím regulujícím na svém území hazard vycházet co nejvíce vstříc.

Stížnost společnosti Synot Tip konkrétně směřovala proti rozhodnutí, jímž ministerstvo financí zrušilo dříve vydaná povolení k provozování terminálů ve Vranovské ulici v Brně. Ministerstvo své rozhodnutí opřelo jednak o to, že pro danou adresu správně nemělo povolení nikdy vydat, a to kvůli sousedství se základní uměleckou školou. Druhým argumentem byla obecně závazná vyhláška, jež zakázala provozování hazardu na celém území městské části Brno-sever, kam patří i Vranovská ulice.

Loni v prosinci se regulace hazardu v Brně ještě zpřísnila, město zakázalo hrací automaty na celém území. Vyhláška začala platit letos v lednu. Ministerstvo by mělo podnikům postupně odebrat licence na provoz přístrojů. Do té doby nesmí mít herny otevřeno v době školní docházky od 07:00 do 14:00. Většina z 29 městských částí zakazuje hazard zcela, jen některé výjimky povolují živé hry jako například karty nebo ruletu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.