Teprve druhý potrestaný řetězec za zneužití tržní síly: Globus | E15.cz

Teprve druhý potrestaný řetězec za zneužití tržní síly: Globus

Hypermarket Globus
Hypermarket Globus
• 
ZDROJ: Packa via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za pět let platnosti zákona o významné tržní síle je teprve druhou pokutovanou firmou řetězec Globus. Od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dostal loni pokutu 7,14 milionu korun. Sankce je nepravomocná. Antimonopolní úřad s Globusem zahájil správní řízení již v lednu 2011 kvůli delším lhůtám splatnosti faktur za dodané zboží.

„Nemyslíme si, že bychom hospodářskou soutěž narušili a proti rozhodnutí jsme se odvolali. O našem odvolání nebylo dosud rozhodnuto,“

Dosud jediným trestem za zneužití významné tržní síly byla pokuta 22,13 milionu korun z roku 2013 pro Kaufland. Řetězec porušil zákon, když sjednával s nadpoloviční většinou svých dodavatelů zemědělských a potravinářských produktů platební lhůty delší než 30 dní a platby takto i realizoval. Případ má na stole Krajský soud v Brně.

Tucet podnětů

ÚOHS ve své výroční zprávě za loňský rok uvedl, že obdržel 12 podnětů na zneužití významné tržní síly. Loni vedl čtyři správní řízení a vydal jediné rozhodnutí. Z řízení, které dosud neukončil, bylo jedno zahájeno už před pěti lety a dvě před čtyřmi.

ÚOHS vede například řízení s řetězcem Tesco a další s Kauflandem. „Zatímco první řízení se zabývalo zejména lhůtami splatnosti, toto druhé řízení se zaměřuje na širokou škálu projevů chování odběratele, které značně negativně dopadají na odběratele,“ uvedl ÚOHS ve výroční zprávě s tím, že čeká na znalecký posudek.

Bič na řetězce?

Zákon o významné tržní síle platí od roku 2010. Měl být „bičem na řetězce“, odborníci jej ale často kritizují. Zabývala se jím i Evropská komise, řízení s Českem ale nezahájila. Miroslav Koberna z Potravinářské komory v minulosti uvedl, že zatím nastaly v souvislosti s platností zákona jen dílčí změny v chování obchodních řetězců. Dodržování třicetidenní lhůty splatnosti se snaží řetězce kompenzovat vyžadováním procent na bonusech.

ÚOHS ve výroční zprávě uvedl, že se chystá novela zákona, která byla loni předložena vládě. Odpovědnost za zneužití tržní síly se má rozšířit i na dodavatele. Novela má umožnit přijetí závazků s cílem odstranit závadný stav.

Kaufland dostal pokutu 13,6 milionu korun za zneužití tržní síly

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah