Tesco otevřelo dveře prodeji Žabek, síť přesunulo do nové firmy | E15.cz

Tesco otevřelo dveře prodeji Žabek, síť přesunulo do nové firmy

Potraviny Žabka
Potraviny Žabka
• 
ZDROJ: ctk

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Známou franšízovou síť menších prodejen Žabka čeká důležitá změna. Řetězec Tesco jakožto její konečný provozovatel vyčlenil obchůdky do nové společnosti. Téměř třímiliardový dluh, který má Žabka vůči své britské matce, Tesco ponechalo v původní dceřiné firmě, která se přejmenovala na Tesco Property. V ní skončila i převážně realitní aktiva za 5,6 miliardy korun.

Samotný byznys Žabek přesunuli Britové do společnosti Tesco Franchise Stores. Název má stejný jako původní firma, je to ale zcela nový subjekt zapsaný do obchodního rejstříku teprve v pondělí. Do vínku z rozdělené společnosti dostal rovněž přes sto milionů korun na bankovních účtech.

Operace tohoto typu dělají firmy ze dvou důvodů. Prvním z nich je podle advokáta Jana Morávka z kanceláře CHSH Kališ & Partners vyčlenění rizikovější části podniku, aby neohrožovala zbytek společnosti. „Druhým důvodem je vyčlenění a konsolidace části jmění za účelem jejího následného prodeje,“ uvedl právník.

„Změny jsou o zjednodušení vlastních interních postupů, nebudeme komentovat spekulace,“ reagoval mluvčí Teska Václav Koukolíček.

Hodnotu odštěpených Žabek vyčíslil znalecký posudek na 516 milionů korun. Když Tesco v roce 2011 kupovalo na 129 obchodů Žabka a téměř padesát prodejen Koruna od investiční skupiny Penta, dalo za ně zhruba jednu miliardu korun.
Poslední silnější růst tržeb o šest procent vykázaly Žabky ve finančním roce ukončeném předloni.

Tržby Žabek v posledním finančním roce ukončeném v únoru 2015 stagnovaly na 1,8 miliardy korun. Síť současně prohloubila ztrátu na 192 milionů korun. V aktuálním finančním roce počítá Žabka s uzavřením více než třech desítek nevýdělečných prodejen.

Lovců Žabek může být víc
Možných zájemců o Žabky je několik. Prvním je tuzemský maloobchodní řetězec Hruška. Ten již v roce 2014 koupil od Teska dvaadvacet Žabek. Převzetím konkurenta by společnost pronikla na pražský a středočeský trh. Právě ten je doménou Žabek, zatímco Hruška ovládá Moravu.
Dalším adeptem je fond Hartenberg Capital spravující peníze Andreje Babiše a někdejšího partnera Penty Jozefa Janova. Ten měl ještě v Pentě na starosti rozvoj Žabek, než je skupina v roce 2011 prodala Tesku. V souvislosti s Hartenbergem se mluvilo dokonce o zájmu převzít celé české Tesco. Janov i Babiš však spekulace již dříve popřeli.
Třetím případným uchazečem o Žabky či dokonce část Teska může být skupině J&T blízká společnost Diligentia. Ta na Slovensku provozuje obchody Moja samoška a hypermarkety Terno. Ani ta se k případné akvizici nevyjádřila.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah