Tržby ve službách loni poprvé od roku 2008 rostly, pomohla doprava | E15.cz

Tržby ve službách loni poprvé od roku 2008 rostly, pomohla doprava

Tržby ve službách loni poprvé od roku 2008 rostly, pomohla doprava
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Euro

ČTK

Poskytovatelům služeb se loni v meziročním srovnání zvýšily tržby o 0,6 procenta, což bylo poprvé od roku 2008. Nárůstu pomohla zejména doprava a skladování. V samotném loňském čtvrtém čtvrtletí tržby klesly meziročně o 1,1 procenta, mezičtvrtletně byly nižší o 0,4 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

„Služby si v posledním čtvrtletí loňského roku příliš nepolepšily, když po očištění o počty pracovních dní klesly o 0,7 procenta. Výsledky přitom byly meziročně horší ve většině oblastí,“ komentoval čísla analytik Home Creditu Michal Kozub.

Tržby dopravců a poskytovatelů skladů za celý rok meziročně stouply o 2,1 procenta. Podle statistiků se na tom podílela všechna odvětví s výjimkou poštovních a kurýrních služeb, jejichž tržby klesaly už třetím rokem.

Loni si meziročně polepšili i poskytovatelé informačních, komunikačních a administrativních činností. Nejvíce přitom vzrostly tržby pracovním agenturám, a to o 12 procent. Mírně stouply i tržby za ubytování, stravování a pohostinství. Naopak tržby v oblasti nemovitostí a v profesních a vědeckých činnostech meziročně klesly.

Přijelo víc turistů
ČSÚ dnes také oznámil, že do Česka ve 4. čtvrtletí 2014 přijelo o 3,1 procenta více turistů, za celý rok jich přibylo 1,5 procenta. Nejvíce bylo opět hostů z Německa, jejichž počet se navíc ve 4. čtvrtletí o více než desetinu zvýšil. Výrazně, o více než čtvrtinu, meziročně ubylo turistů z Ruska. Přesto však zůstávají druhou nejpočetnější skupinou hostů za Němci.

Tržby v dopravě a skladování ovlivnily i celkový vývoj tržeb od října do prosince. Dopravcům a poskytovatelům skladů se v tomto období tolik nedařilo, v meziročním srovnání utržili o 2,3 procenta méně. Na poklesu se podepsal hlavně vývoj ve skladování a vedlejších činnostech v dopravě, kde tržby klesly poprvé po dvanácti čtvrtletích růstu, uvedl ČSÚ.

V loňském roce šlo o první pokles v této oblasti, a tak není důvod propadat panice, dodal k tomu Kozub. Dobrou zprávou je podle něj informace z pozemní a potrubní dopravy. Ta sice nerostla o zásadní hodnotu, ale přesto zůstala v růstové fázi. Pozemní doprava je totiž ukazatel toho, jak se ekonomice daří. Poměrně dobrá zpráva přišla i z letecké dopravy, která zrostla o rovné tři procenta, dodal.

S menšími útratami klientů se potýkala i odvětví ubytování a pohostinství, nemovitostí a profesních a technických činností. Naproti tomu vzrostly tržby za informační, komunikační a administrativní činnosti. Podle statistiků dál rostly například tržby vydavatelských a informačních činností a polepšily si i pracovní agentury.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!