V Praze opět zdraží voda, cena stoupne nad celostátní průměr | E15.cz

V Praze opět zdraží voda, cena stoupne nad celostátní průměr

V Praze opět zdraží voda, cena stoupne nad celostátní průměr
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Štěpán Bruner, E15

ČTK

Radní hlavního města Prahy schválili další zdražení vody, lidé za ni zaplatí 85,18 koruny za metr krychlový. Naposledy voda zdražila od ledna na současných 79 korun pouze o inflaci, což dovoluje smlouva mezi městem vlastněnou Pražskou vodohospodářskou společností (PVS) a Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK). Nyní o zdražení rozhodlo samo město.

Podle nového ceníku Pražané zaplatí na vodném 46,75 koruny za metr krychlový a na stočném 38,43 koruny. Vodné se tak zvedlo o další více než dvě koruny, stočné o více než tři koruny. Cena v Praze stoupne nad celostátní průměr, který letos činí zhruba 83 korun.

Celkem by pak Praha měla letos získat oběma zdraženími o 440 milionů korun víc než loni, kdy to bylo asi 1,9 miliardy korun. Podle informací ČTK mají být peníze vybrané na vodném a stočném investovány do stavby Ústřední čistírny odpadních vod nebo na opravy vodovodních řadů.

První letošní zdražení vody provedly PVK, které její cenu zvýšily o inflaci, jak jim to umožňuje smlouva s majitelem vodovodní sítě PVS. Magistrát vodné a stočné nad rámec zdražení PVK loni na podzim nezvýšil.

Dvě miliardy na investice

„Pražské vodovody a kanalizace nebyly iniciátorem tohoto kroku, ke zvýšení ceny od 1. dubna dochází na základě požadavku rady hlavního města,“ uvedl mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Firma prý nabídla Praze dvě miliardy na investice do vodohospodářské infrastruktury. „Město naší nabídku odmítlo. O to více jsme překvapeni, že nyní přistoupilo ke zvýšení ceny vody,“ dodal Mrázek.

Vodu v Praze distribuuje PVK, která si pronajímá vodovodní infrastrukturu od PVS. Vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia. Smlouva platí do roku 2028. Z tržeb pěti miliard korun ročně se Praze za pronájem vracejí zhruba dvě miliardy korun.

Skokově zdražovala voda v hlavním městě naposledy v roce 2013. Tehdejší vedení Prahy rozhodlo o zdražení o 11 procent. Na konci roku 2013 se naopak zdražovalo pouze o inflaci, stejně tak na konci roku 2014 pro loňský rok. Do Prahy přiteče ročně přes 100 milionů metrů krychlových vody, z toho 73 procent je z nádrže Želivka.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud