Velké akce pomohly do Česka přilákat rekordní počet turistů | E15.cz

Velké akce pomohly do Česka přilákat rekordní počet turistů

Praha (ilustrační foto)
Praha (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Nitin Vyas via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do Česka přijelo za tři čtvrtletí letošního roku rekordních 21,1 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 8,3 procenta více. Většinu z turistů tvořili jednodenní návštěvníci (10,9 milionu), 6,7 milionu hostů se ubytovalo v hotelech, penzionech a kempech a 1,6 milionu cizinců se ubytovalo jinde. Dalších 1,9 milionu zahraničních návštěvníků využilo Českou republiku jako tranzitní zemi.

Hostů ze zahraničí, kteří se v Česku ubytovali, přijelo meziročně o 527 tisíc více. „Cestovnímu ruchu se v letošním roce nebývale daří. S výsledky ubytovací statistiky za první tři čtvrtletí roku 2015 koresponduje i vývoj sektoru ubytovacích a stravovacích služeb nebo vyšší prodej pohonných hmot,“ uvedla předsedkyně Českého statistického úřadu Iva Ritschelová.

Celkové průměrné výdaje zahraničních turistů stouply o 18 procent na 3500 korun za den. Většina (64 procent) zahraničních turistů, kteří přijeli do České republiky, se ubytovala v Praze. Od ledna do září se počet ubytovaných návštěvníků z Německa zvýšil o 15,7 procenta. Z Číny přijelo o 40,1 procenta více hostů, kteří se v Česku ubytovali, z Jižní Koreje pak o 35 procent. Naopak se o 37,9 procenta meziročně propadl počet návštěvníků z Ruska.

Do vývoje příjezdů zahraničních návštěvníků se promítla hlavně rostoucí poptávka turistů ze sousedních států platících eurem. „Kromě toho se projevil i dopad velkých akcí, jako bylo mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě, mistrovství Evropy ve fotbale do 21 let či Plzeň - Evropské hlavní město kultury,“ dodala generální ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková.

Čínští turisté v Česku v létě poprvé utratili víc než Rusové
Od července do září připadlo na čínské návštěvníky 33 procent celkové částky, kterou turisté ze států mimo EU v České republice v obchodech nechali. Podíl Rusů klesl meziročně z 31 procent na 16 procent.
Podíl Číňanů na celkových útratách by měl v dalších čtvrtletích podle společnosti dále růst. Průměrná výše nákupu stoupla meziročně u čínských turistů z 15 935 korun na 19 404 korun. V případě ruských návštěvníků se zvýšila z 6836 korun na 7172 korun.
Rusové letos v Česku nejvíce nakupují módu a oblečení (65 pct), hodinky a šperky (13 pct), elektroniku (4 pct) či sklo (3 pct). Průměrný nákup Číňanů se výrazně liší. Nejvíce v tuzemských obchodech utrácejí za šperky a hodinky, které tvoří 41 procent jejich nákupů. Meziročně se obliba tohoto sortimentu zvýšila. Oblečení se na nákupech Číňanů podílí z 40 procent a české sklo z 16 procent.
Do Česka loni přijelo o pětinu víc čínských turistů, celkem 211 tisíc. Podle odhadu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se jejich počet letos zvýší na zhruba 270 tisíc. Tomu má pomoci i nová letecká linka. Čínské aerolinie Hainan Airlines v září začaly provozovat spojení mezi Prahou a Pekingem, ročně by ho mělo využít asi 60 tisíc cestujících.

——-

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah