Vláda schválila zpřísnění hazardu, zavede zavírací dobu a zvýší daně | E15.cz

Vláda schválila zpřísnění hazardu, zavede zavírací dobu a zvýší daně

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Abegglen CC BY-SA 2.0 Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kabinet Bohuslava Sobotky přijal trojici návrhů zákonů regulujících nově hazard v České republice. Pravomoci obcí v regulaci hazardu by měly být silnější, měla by být zavedena povinná zavírací doba heren, zvýšeno zdanění hazardu nebo nově povoleno podnikání zahraničních on-line sázkových společností, což umožní jejich řádné zdanění. Informovalo o tom ministerstvo financí. Předpokládá, že dodatečný výnos daně z hazardních her dosáhne přibližně dvou miliard korun.

Omezení vyplývají z předložených zákonů nejen pro majitele heren a kasin, ale také pro některé hráče. Prostřednictvím jejich rejstříku budou mít hazard zakázaný lidé, kteří pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi, ti, vůči kterým byl pravomocně prohlášen úpadek v rámci insolvenčního řízení či lidé, kterým hru zakázal orgán činný v trestním řízení. O zápis do rejstříku bude ale možné také dobrovolně požádat.

Hrací automaty bude napříště možné provozovat jen v hernách či v kasinech, už ne třeba v restauracích. V kasinu musí být podle návrhu umožněna živá hra, tedy například ruleta, minimálně u třech hracích stolů, a to po celou provozní dobu.

Norma, která by měla platit od ledna 2017, dále zavádí povinnou přestávku po dvou hodinách hry i povinnou zavírací dobu heren od 03:00 do 10:00. Dále omezuje počet automatů na určitém území, zakazuje automaty v restauracích a barech a některým lidem neumožňuje na nich hrát. Hlídat to má speciální monitorovací systém. Online tak bude vidět, kolik peněz se na kterém přístroji prohrálo. To se bude sledovat i podle hráčů, takže konkrétnímu člověku po překročení stanoveného limitu neumožní další hraní. Jak přesně má systém fungovat, ministerstvo zatím neuvedlo.

Dále zákon zvyšuje zdanění hazardu a sankce za porušení pravidel. Navrženy jsou tři sazby zdanění oproti původní jedné ve výši 20 procent. V případě technické hry bude sazba daně z hazardních her ve výši 35 procent. Norma také navrhuje zavedení minimální daně z provozu technického zařízení, která nahradí dosavadní pevnou část odvodu z technického zařízení, tím by se měly takto vybrané prostředky zvýšit na dvojnásobek.

Důvodem je snaha o zachování příjmů obcí i při očekávaném snížení počtu přístrojů a jiných technických zařízení v důsledku nové právní regulace hazardních her

„Důvodem je snaha o zachování příjmů obcí i při očekávaném snížení počtu přístrojů a jiných technických zařízení v důsledku nové právní regulace hazardních her,“ uvedlo ministerstvo.

Druhá sazba ve výši 30 procent se navrhuje pro živé hry, loterie a binga. Třetí sazba zdanění ve výši 25 procent se bude týkat kurzových sázek nebo tombol s úhrnem sázek od 100 tisíc korun. „Cílem návrhu zákona o dani z hazardních her je přiblížení sazeb daní z hazardu stavu v okolních zemích,“ uvedlo ministerstvo financí.

Ministerstvo, které zákony vládě předkládalo, si od nových předpisů slibuje výrazné snížení počtu hracích automatů a omezení hazardu jako celku a díky navrhovanému vyššímu zdanění také větší přínos pro státní pokladnu. „Vláda dnes přijala důležité nástroje pro důslednější regulaci hazardu v naší zemi. Jde o další důležitý splněný závazek v práci programového prohlášení a závazku vlády. Věřím, že silnější regulace hazardu bude mít v Poslanecké sněmovně podporu napříč politickým spektrem a tato důležitá opatření vejdou co nejdříve v platnost,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Jsme první vláda po sametové revoluci, která našla odvahu připravit moderní regulaci hazardu. Jdeme tak cestou západní Evropy,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Kritika loterijních firem

Návrh zákona o hazardních hrách, návrh zákona o dani z hazardních her a návrh novely, kterou se mění některé související zákony, ještě musí schválit Parlament a podepsat prezident Miloš Zeman. Vláda zároveň jednala o novele loterijního zákona, kterou předložil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Přijala k ní dnes neutrální stanovisko.

Sociálnědemokratický poslanec Ladislav Šincl na konci června ministra financí Andreje Babiše obvinil z toho, že odložil platnost zákona o hazardních hrách na základě schůzky s majitelem loterijní skupiny Synot a senátorem Ivem Valentou. Ministr financí to ostře odmítl, nicméně odklad platnosti připravovaného zákona o hazardu a související legislativy o rok kritizovali také protihazardní aktivisti a některé loterijní firmy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah