Vládní kompromis: pošta dostane státní kompenzaci, ale menší | E15.cz

Vládní kompromis: pošta dostane státní kompenzaci, ale menší

Česká pošta
Česká pošta
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

ČTK

Share on Facebook Messenger
Vláda dnes po několikatýdenních sporech ministra financí Andreje Babiše (ANO) a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) schválila novelu poštovního zákona, která zavádí poště kompenzaci od státu. Pošta bude mít za letošek nárok na kompenzaci až do výše 700 milionů korun ročně. Česká pošta původně žádala kompenzaci 1,8 miliardy korun. V dalších letech maximální částka postupně klesne až na 500 milionů korun.

„Jsem rád, že se vládě podařilo po dlouhých letech přijmout systémové opatření, které dlouhodobě stabilizuje hospodaření a fungování České pošty,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho se díky tomu zabrání plošnému rušení poboček pošty a riziku propouštění jejích zaměstnanců.

Česká pošta může plánovat svůj rozvoj. Na druhé straně ví, že se také musí modernizovat, zlepšovat své služby.

Ministr financí Babiš dlouho odmítal České poště vyplatit kompenzaci za letošní rok. Tvrdil, že pošta má dostatek peněz na účtech. O dotacích ze strany státu chtěl diskutovat až pro další léta.

Nakonec se ale dnes kabinet dohodl na kompromisu, podle něhož bude kompenzace pro rok 2015 až do výše 700 milionů korun, v roce 2016 do výše 600 milionů korun a od roku 2017 do výše 500 milionů korun.

Podle Babiše je přijatý návrh kompromis. Pošta podle něj na začátku jednání požadovala limit 950 milionů korun a navíc úhradu ještě v letošním roce. „Já pevně doufám, že se Česká pošta bude snažit ještě lépe hospodařit. Pro mě je důležité, že jsem uhájil rozpočet na letošní rok,“ uvedl. Dotaci za letošek bude pošta nárokovat až v příštím roce. Větší transparentnost hospodaření pošty podle Babiše přinese i registr smluv spouštěný od příštího roku.

Chovanec: Maximum možného

Chovanec je přesvědčen, že dnešní dohoda je maximem možného. „Česká pošta může plánovat svůj rozvoj, své investice, na druhé straně ví, že to není o tom, že bude stát s čepicí, že to je o tom, že se také musí modernizovat, zlepšovat své služby,“ poznamenal.

Generální ředitel České pošty Martin Elkán je rád, že se podařilo nalézt shodu. Česká pošta je díky tomu stabilizovaná a nebude muset rušit pobočky, míní. Pošta se podle něj bude modernizovat a hledat další prostor na trhu.

Náklady pošty na zajišťování základních služeb na celém území republiky má podle stávající právní úpravy hradit kompenzační fond, do kterého by měli přispívat všichni hráči podle svého podílu na trhu.

Do fondu nechtějí ale přispívat ani pošta, ani její konkurence. Proto přišlo ministerstvo vnitra s návrhem novely, podle které by příspěvek kompenzačního fondu nahradila úhrada ze státního rozpočtu.

Česká pošta loni hospodařila se ziskem před zdaněním 241 milionů korun, což je meziroční pokles o pětinu. Letos očekává profit 50 milionů, ale jen v případě kompenzace za univerzální službu. Podnik provozuje 3200 poboček, z toho je přes tisíc ztrátových. Během deseti let chce pošta převést dvě třetiny poboček na partnery.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.