Vyšší zdanění hazardu podpoří černý trh, tvrdí provozovatelé | E15.cz

Vyšší zdanění hazardu podpoří černý trh, tvrdí provozovatelé

herna
herna
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vyšší zdanění hazardu, které v pondělí schválila vláda, povede k rozmachu černého trhu a masivnímu propouštění lidí zaměstnaných v oboru. Mnoho legálních českých firem totiž prý ukončí činnost. Shodují se na tom zástupci loterijního a herního průmyslu. Ministerstvo financí s nimi nesouhlasí. Jako nedostatečnou naopak novelu kritizují protihazardní iniciativy.

Nejvíce vyšší zdanění pocítí herny a kasina, kterým vzroste daň ze současných 20 na 28 procent. O 45 procent se zvýší také denní poplatek za herní zařízení z aktuálních 55 korun na 80 korun. „Úhrnem vzroste daňová zátěž na 39 procent z obratu, tedy bez uplatnění daňově účinných výdajů. Spolu s nemožností odpočtu DPH a zdanění korporátní to pro mnoho subjektů představuje neúnosné zdanění.

Pokud návrh vstoupí v účinnost, mnoho českých firem ukončí toto podnikání, dojde k propuštění desítek tisíc lidí, a trh převezmou nelegální provozovatelé, kteří se již těší na uprázdněná místa,“ varuje prezident Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her (SPELOS) Petr Vrzáň.

„Legální provozovatele můžeme ujistit, že proti jejich nekalé konkurenci budeme i nadále postupovat s maximální razancí a důsledností,“ sdělil večer mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. ČR podle něj stále patří mezi země s absolutně největším počtem výherních automatů na počet obyvatel, kde navíc obecní samosprávy mnoho let neměly téměř žádnou možnost, jak zmenšit počet hracích zařízení na svém území. „Tento stav samozřejmě hazardnímu průmyslu naprosto vyhovoval. Z tohoto pohledu podobná vyjádření představitelů hazardního průmyslu nemohou být nikterak překvapující,“ dodal mluvčí.

Zvýšení daňové zátěže pro kasina či herny o desítky procent kritizuje i sekretář a mluvčí Unie herního průmyslu ČR Andrej Čírtek. „Vzhledem k fixní části zdanění tato sazba dopadne na každého jinak. Provozovatelů s lukrativnějšími kasiny či hernami se dotkne méně. Tam, kde byla zisková marže už nyní nízká, podnikatelé automaty zruší.“ tvrdí Čírtek, který si nemyslí, že podstatně vzroste výnos zdanění. „Určitě dojde ke zmenšení legálního trhu, protože to je impuls pro rozvoj černého hazardu, který daně neplatí,“ myslí si Čírtek.

Protihazardní organizace: žádná skutečná regulace

Naopak protihazardním organizacím se novela zákona o zdanění hazardu, kterou vláda schválila v pondělí, nelíbí. Kritizují vládu za to, že neřeší skutečnou regulaci hazardu, ale snaží se z patologických hráčů vytáhnout co nejvíce peněz. Novela je údajně zbytečná, když není hotová celková legislativa. Ministra financí Andreje Babiše (ANO) viní ze zlehčování dopadů. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásili zástupci sdružení Občané proti hazardu a Transparency International.

„Současný stav Valentovi (majitel hazardní skupiny Synot a senátor Ivo Valenta - pozn. ČTK) a dalším bossům hazardního průmyslu velmi vyhovuje. Neřeší se totiž skutečná regulace hazardu, ochrana hráčů a tím potenciálně razantně nižší zisky pro hazardní firmy i stát, ale v centru pozornosti je pouze, jak z patologických hráčů vytáhnout co nejvíc,“ uvedl předseda sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda.

Dvě daňové sazby a zvýšení poplatku

Vláda v pondělí schválila návrh novely zákona o zdanění hazardu, který do Sněmovny původně překládal poslanec Jan Volný (ANO). Novela by měla od příštího roku zavést dvě daňové sazby 23 procent a 28 procent podle typu hazardu. Ministři se shodli také na zvýšení poplatku za jeden hrací automat ze současných 55 korun na 80 korun za den. Novelu ještě musí schválit poslanci i senátoři a podepsat prezident.

Předloha v podstatě kopíruje jednu z navrhovaných úprav poslanecké předlohy Jana Volného (ANO), jejíž projednání zablokoval ve Sněmovně obstrukcemi místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Koalice se dohodla, že v souladu s Kalouskovým požadavkem předloží v dolní komoře vládní normu.

Ve Sněmovně už leží soubor zcela nových vládních návrhů o regulaci a zdanění hazardu, které mají být účinné od roku 2017. Předpokládají tři daňové sazby 25, 30 a 35 procent.

Pavel Neset: Hazard a rizika prohibice

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah