Vzniká nový cestovní gigant. TUI Travel a TUI AG se dohodly na spojení | E15.cz

Vzniká nový cestovní gigant. TUI Travel a TUI AG se dohodly na spojení

Vzniká nový cestovní gigant. TUI Travel a TUI AG se dohodly na spojení
Sídlo TUI AG ve Frankfurtu
• 
ZDROJ: CC: CC-BY-SA-3.0-migrated/Christoph Wilhelms/wikimedia.org

ČTK

Největší evropská cestovní kancelář TUI Travel a její většinový vlastník TUI AG se dohodly na podmínkách fúze. Spojením má vzniknout největší cestovní a turistická skupina na světě s kombinovanou hodnotou 6,5 miliardy eur, tedy 179 miliard korun. Oznámily to společnosti, které o plánech na sloučení informovaly již v červnu.

Nová skupina si ponechá název německého vlastníka TUI AG. Sídlo bude mít v Německu a s jejími akciemi se bude obchodovat hlavně na londýnské burze. Akcionáři britské TUI Travel podle podmínek dohody obdrží za svou akcii 0,399 akcie nové TUI.

Německá cestovní a turistická firma TUI AG nyní vlastní v TUI Travel podíl 55 procent. Největším akcionářem TUI AG je se čtvrtinovým podílem Alexej Mordašov, který již dříve prosazoval sloučení obou firem, aby se zjednodušila holdingová struktura.

Firmy podle agentury Reuters potvrdily, že spojením ušetří na nákladech nejméně 45 milionů eur, což je 1,2 miliardy korun ročně, protože se zbaví překrývajících se funkcí a stáhnou akcie z burz v Německu. TUI Travel vlastní CK stejného jména, ale také značky Thomson, Airtours a Laterooms.com. TUI AG pak vlastní divizi výletních plaveb a 232 hotelů. Firmy již jednou o spojení uvažovaly. Na počátku loňského roku však nakonec od spojení odstoupily. Zdůvodnily to tehdy nepříznivým vývojem ceny akcií.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!