Zisk módního domu Prada se propadl, firmu ovlivnila Čína | E15.cz

Zisk módního domu Prada se propadl, firmu ovlivnila Čína

ČTK

Italskému výrobci luxusního zboží Prada klesl v loňském fiskálním roce čistý zisk o 16 procent na 278,3 milionu eur (7,4 miliardy korun). 

Zisk italského domu je nejhorší od vstupu firmy na burzu v červnu 2011. Prada se stejně jako konkurenti potýká již několik let s poklesem prodeje, mimo jiné kvůli nižší poptávce z Číny. Zdejší vláda totiž začala postihovat politické představitele, kteří dávají na odiv luxusní zahraniční zboží. Důvodem je ale slábnoucí turistika v Evropě.

Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters očekávali pokles zisku za rok do konce ledna jen na 296 milionů eur. Čisté příjmy se snížily o deset procent na 3,18 miliardy eur, nicméně pokles v druhé polovině roku zpomalil. Firmě se dařilo hlavně v Británii a Rusku a koncem roku začal oživovat i prodej v Hongkongu a na Macau.

Nastává soumrak luxusních butiků? Drtí je e-shopy a vysoké nájmy

Ve snaze oživit prodej se Prada zaměřila na posílení své maloobchodní sítě. Místo aby rozšiřovala počty svých obchodů, rozhodla se obchody nejen otevírat, ale některé také zavřít. Posiluje také své partnerství s internetovými prodejci jako Net-A-Porter a MyTheresa.

Firmu Prada založil v roce 1913 Mario Prada, původně jako podnik na prodej kabelek, zavazadel a stříbrného nádobí pro evropskou elitu. Dnes patří Prada mezi přední světové výrobce luxusního zboží, jako jsou kabelky, obuv, kožené zboží, oděvy a doplňky. Kromě hlavní značky Prada jí patří i značky Miu Miu, Church's a Car Shoe.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!