Olympiáda bude bez diváků, japonská vláda zavedla v Tokiu kvůli covidu nouzový stav | e15.cz

Olympiáda bude bez diváků, japonská vláda zavedla v Tokiu kvůli covidu nouzový stav

Tokijský olympiský stadion
Tokijský olympiský stadion
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Olympijské hry se po obnovení nouzového stavu kvůli koronaviru v Tokiu uskuteční bez diváků. Oznámili to zástupci organizačního výboru po dnešním jednání s vedením Mezinárodního olympijského výboru a zástupci japonské vlády. Hry, které byly kvůli pandemii koronaviru odloženy z loňského roku, začnou 23. července.

Japonská vláda dnes v Tokiu po několika týdnech uvolnění znovu zavedla kvůli stoupajícímu počtu nakažených nouzový stav. Platit by měl od pondělí do 22. srpna. Olympijské hry skončí 8. srpna, paralympijské hry pak navážou od 24. srpna. „Neměli jsme jinou možnost,“ řekla předsedkyně organizačního výboru Seiko Hašimotová k rozhodnutí pořádat olympijské hry před prázdnými tribunami.

Konání olympijských her podle japonského premiéra Jošihideho Sugy nouzový stav nebrání. „Myslím, že dokážeme zorganizovat olympijské hry díky těmto opatřením bezpečně,“ řekl novinářům.

„V řadě regionů počty nových případů klesají, ale v oblasti Tokia od konce minulého měsíce stále stoupají,“ uvedl Suga k vyhlášení nouzového stavu v Tokiu a třech sousedních prefekturách. „Musíme zpřísnit opatření, abychom zabránili rozšíření infekce po celém Japonsku, zvlášť s ohledem na nové mutace,“ dodal.

Omezení se už dříve dotkla i štafety s olympijskou pochodní, jejíž trasa nesmí vést centrem Tokia. Diváky nechtějí pořadatelé ani u trati maratonu, který se poběží v Sapporu. Fanoušky vyzvali, aby během závodů k trati nechodili a závody sledovali v televizi. Do Sappora byly maratony přeloženy z Tokia kvůli chladnějšímu počasí. Ženy poběží 7. srpna, muži o den později. V Sapporu se budou konat také chodecké závody.

Úřady v japonské metropoli dnes evidovaly 896 nových případů nákazy, což je o třetinu více než před týdnem. Zhruba 30 procent infekcí připadá v zemi podle agentury Reuters na nakažlivější variantu delta.

Předseda MOV Thomas Bach už po příjezdu do Japonska oznámil, že je připraven podpořit „veškerá opatření, která budou nezbytná k zajištění bezpečných olympijských a paralympijských her pro všechny účastníky i obyvatele Japonska“.

Už v březnu bylo rozhodnuto, že se na olympijské hry nedostanou žádní fanoušci ze zahraničí. Dosavadní plány ale počítaly tím, že domácí diváci by mohli stadiony a haly zaplnit až na padesát procent kapacity, přičemž maximum bylo stanoveno na 10 tisíc lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery