Al Gore zažaloval Al-Džazíru kvůli penězům z prodeje Current TV | E15.cz

Al Gore zažaloval Al-Džazíru kvůli penězům z prodeje Current TV

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý demokratický viceprezident Al Gore podal žalobu na americkou pobočku katarské zpravodajské televize Al-Džazíra. Ta mu prý dluží miliony dolarů za televizní kanál Current TV, který Al-Džazíra loni od něj a dalších akcionářů koupila za 500 milionů dolarů (asi deset miliard korun).

Žalobu podal Gore a spoluzakladatel Curent TV Joe Hyatt v době, kdy za rok vysílání si americká Al-Džazíra nedokázala získat významnější sledovanost.

Gore a Hyatt se obrátili na soud ve státě Delaware. Goreův právník David Boies k tomu prohlásil, že americká pobočka Al-Džazíry „si chce sama přiřknout slevu k nákupní ceně, která byla sjednána před téměř dvěma lety“. Právní zástupce Al-Džazíry agentuře Reuters sdělil, že televize žalobu studuje.

Petrodolary nevadily

Al Gore měl v Current TV 20 procent a z prodeje získal po zdanění asi 70 milionů dolarů. Komentátoři se tehdy pozastavovali nad tím, že tak zapálený bojovník proti fosilním palivům a změně klimatu může spolupracovat s katarskými petrodolarovými miliardáři, kteří televizi vlastní.

Al-Džazíra využila koupě Current TV k nastartování svého amerického kanálu, který loni v srpnu začal konkurovat zpravodajským kanálům CNN, Fox News nebo MSNBC. Katarská televize si najala řadu amerických televizních profesionálů a známých tváří a nyní je dostupná v téměř 60 milionech domácností v USA.

Dvacetkrát méně diváků než CNN

Americká Al-Džazíra si ale za rok působení větší oblibu nezískala, přestože dostala od žurnalistických organizací řadu ocenění za své dokumenty a zpravodajskou práci. V poslední době se podle AP objevily informace, že chystá propouštění a omezování produkce pořadů.

Podle agentury Nielsen má americká Al-Džazíra letos v hlavním vysílacím čase v průměru 17 tisíc diváků a první týden bojů v Pásmu Gazy se její sledovanost dostala na 23 tisíc diváků. Je to ale asi dvacetkrát méně, než má CNN, a zhruba stokrát méně proti 1,9 milionu diváků, kteří sledují v hlavním čase nejoblíbenější americkou zpravodajskou televizi Fox News Channel.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.