Hotel Pupp neuspěl s ústavní stížností, chtěl od státu 20,5 milionu | E15.cz

Hotel Pupp neuspěl s ústavní stížností, chtěl od státu 20,5 milionu

Grandhotel Pupp na leteckém snímku
Grandhotel Pupp na leteckém snímku
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akciová společnost Grandhotel Pupp Karlovy Vary ztratila šanci na odškodnění 20,5 milionu korun, její stížnost zamítl Ústavní soud. Peníze žádala od státu jako náhradu škody způsobené v souvislosti s privatizací hotelu. Stát do privatizačního projektu zahrnul i hotel Atlantic, který byl zatížený restitučním nárokem. Společnost jej musela po vleklém soudním sporu vydat restituentce, čímž se snížila hodnota majetku akciové společnosti.

V roce 2002 pak justice začala řešit žalobu o náhradu škody. Podle akciové společnosti konkrétně chybovalo někdejší ministerstvo pro správu národního majetku. Obvodní soud pro Prahu 1 ani Městský soud v Praze ale žalobě nevyhověl, firma nenašla zastání ani u Nejvyššího soudu.

V ústavní stížnosti akciová společnost vyjádřila přesvědčení, že když stát schválil privatizační projekt, plně tím za něj převzal zodpovědnost, a to včetně škody způsobené nadhodnocením majetku.

Částka vyjadřující údajnou škodu vychází z ceny, za kterou akciová společnost mohla objekt Atlantic odprodat firmě Atlas Immobilia na základě smlouvy z roku 1995. Pokud by justice žalobě vyhověla, náhradu škody by ještě výrazně navýšily úroky a další příslušenství.

Grandhotel Pupp má 300 let dlouhou tradici a patří k symbolům lázeňského města. V akciové společnosti, jež vznikla v roce 1991, drží podle posledních dostupných informací největší podíl švýcarská investiční banka M.M. Warburg. V roce 2013 hotel podle údajů ve sbírce listin hospodařil se ztrátou 7,6 milionu korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah