Langa by měl v čele BIS nahradit šéf kontrašpionáže Koudelka | E15.cz

Langa by měl v čele BIS nahradit šéf kontrašpionáže Koudelka

Bohuslav Sobotka a Michal Koudelka
Bohuslav Sobotka a Michal Koudelka
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sněmovní bezpečnostnostní výbor jednomyslně doporučil na nového ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) jejího dlouholetého pracovníka Michala Koudelku. Členům výboru ho jménem vlády navrhl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ve funkci by měl nahradit Jiřího Langa, který požádal podle Sobotky na začátku června o odvolání. Lang sám Koudelku na jednání podpořil.

Vláda bude o návrhu na jmenování jednat 27. července, výměna na místě šéfa BIS by podle Sobotky mohla nastat v polovině srpna. Koudelka za svou prioritu označil zajištění bezpečnosti obyvatel ČR. Hlasování výboru o nominaci na šéfa české kontrarozvědky bylo jednohlasné napříč politickým spektrem. Jednotu ocenil jak Sobotka, tak i Koudelka.

Hlasování výboru o nominaci na šéfa české kontrarozvědky bylo jednohlasné napříč politickým spektrem. Sobotka to označil za vzácný okamžik shody. Novinářům po volbě řekl, že v bezpečnostní situaci, která je mnohem horší než před lety, při výběru upřednostnil kontinuitu a záruku profesionálního a skutečně nestranného vedení BIS. „Myslím si, že je důležité, aby BIS zůstala profesionálním sborem, aby zůstala sborem, který je zcela nadstranický, není součástí žádných politických bojů,“ poznamenal premiér.

Sobotka na výboru řekl, že návrh předložil po zralé úvaze. Koudelka má podle něj dostatek profesních i lidských zkušeností pro to, aby mohl funkci ředitele BIS vykonávat. Odcházející ředitel Lang označil Koudelku za úspěšného manažera, jako ředitel oddělení kontrašpionáže prý dosáhl výborných výsledků, o kterých by se ale veřejnost neměla dozvědět. Za Koudelku se zaručil.

Koudelka: Doufám, že služba bude pod mým vedením minimálně tak úspěšná jako pod vedením pana ředitele Langa

Koudelka členům výboru řekl, že chce, aby BIS byla pod jeho vedením apolitická, profesionální, striktně jednala podle zákona a byla okamžitě schopna reagovat na hrozby, které před Českou republikou mohou stát. „Doufám, že služba bude pod mým vedením minimálně tak úspěšná jako pod vedením pana ředitele Langa,“ řekl Koudelka.

O odchodu Langa z čela BIS se mluvilo už loni na podzim. V čele české kontrarozvědky stál 13 let. O odvolání Lang podle Sobotky sám požádal 6. června . Lang důvody žádosti nechtěl rozebírat. Podle dostupných informací se Koudelka narodil v roce 1965. Vystudoval ČVUT, v BIS pracuje již od devadesátých let. Oddělení kontrašpionáže vede deset let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah