Nabídek zaměstnání přibývá, v létě šance získat práci rostou | E15.cz

Nabídek zaměstnání přibývá, v létě šance získat práci rostou

trh práce
trh práce
• 
ZDROJ: Petr Horky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pracovní trh v Česku pokračuje už několikátý měsíc v oživení. Vyplývá to ze statistiky společnosti LMC, která provozuje pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz. Například počet nabídek hlavních pracovních úvazků na portálu Jobs.cz v červnu meziročně vzrostl o 26 procent na 13 400. Současná poptávka firem také naznačuje, že letní měsíce mohou být nejlepším obdobím pro uplatnění na trhu práce.

Zatímco ještě před třemi měsíci činil celkový počet reakcí uchazečů na nabízené pozice téměř 550 tisíc, v květnu a červnu se pohyboval kolem 450 tisíc. Podle analytika LMC Ondřeje Myslivečka se tak potvrzuje, že části lidí hledající práci se už podařilo najít odpovídající zaměstnání. Dodává ale, že svůj vliv hraje také fakt, že část uchazečů, zejména čerstvých absolventů, odkládá hledání až na dobu po prázdninách.

Právě počet nabídek pozic vhodných pro absolventy ale narostl nejrychleji - v meziročním srovnání o 48 procent na 2700 míst. „Nejpodstatněji se v pozitivním směru změnila situace absolventů. V krizi byli na trhu práce jednou z nejvíce postižených skupin, nyní je po nich naopak zvýšená poptávka. Výhodu a předpoklad pro získání lepšího místa mají zejména ti, kteří se o práci ucházejí už nyní, tedy ihned po absolvování školy,“ uvedl Mysliveček.

Po prázdninách se prý zvýší počet absolventů poptávajících práci několikanásobně a nelze očekávat, že by stejně prudce vzrostla také nabídka volných míst.

Lidé chtějí nejvíc pracovat v administrativě, firmy hledají obchodníky

Na začátku července se na vrcholu zájmu lidí o jednotlivé obory stále držela administrativa. Až 15 procent uchazečů registrovaných na Jobs.cz a Prace.cz poptává pozice v této oblasti trhu práce. Na druhém místě v preferencích uchazečů je stabilně prodej a obchod.

Z hlediska poptávky firem se stabilně na prvním místě s téměř 15procentním podílem vystavených pozic drží prodej a obchod. Zajímavý je posun na druhém místě žebříčku, kdy administrativu předběhl obor strojírenství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah