Prolínání světů nejen reklamních | E15.cz

Prolínání světů nejen reklamních

Prolínání světů nejen reklamních
Prolínání světů nejen reklamních
• 
ZDROJ: Shutterstock

Jan Zachariáš

Jak dostat reklamu za horizont událostí a vydělat na ní?

Před dvěma lety jsem si dovolil na tomto místě následně plytce filosofovat na téma ATL a BTL komunikace. Vyzván redakcí zhodnotit, co se s odstupem dvou let v takto definovaném tématu změnilo, pokusím se vytušit některé směry, které tyto věty dále rozvíjejí, doplňují či přinejmenším aktualizují. ATL komunikace je dnes masovější, proto k takovým reklamním sdělením přistupujeme možná obezřetněji a přezíravěji, BTL komunikace je nám ale více šitá na míru, protože zadavatel více investoval do poznání té mé pomyslné cílové skupině a dokáže tak hovořit jazykem mně důvěryhodným. Samozřejmě mezi nejefektivnější reklamy patří takové, o kterých si lidé mezi sebou sami povídají, a tím už jsme téměř v apokalyptickém světě, kde už nelze věřit nikomu a ničemu.

ATL a BTL jako Apple a PC?

V astrofyzice existuje krásný, téměř básnický termín horizont událostí. Vesmír po velkém třesku neustále expanduje tak, že jeho okraje se navzájem vzdalují rychlostí, která je větší, než je rychlost světla. Znamená to, že kdo se nachází na jednom okraji, nebude se moci už za žádných okolností dozvědět nic o kraji druhém, protože, byť by existovala raketa schopná letět rychlostí světla, už nikdy by nedosáhla druhého okraje. Ten je tak už jednou provždy za horizontem událostí.

Občas mi připadá, že za podobným horizontem událostí se vůči sobě mohou nacházet některé netolerantní náboženské nauky, občas se za horizontem událostí (naštěstí jen na krátkou chvilku!) ocitne kdejaké manželství či pokojné chalupářské sousedské soužití. Občas se za horizontem událostí vůči sobě ocitnou i některé cílové skupiny, jak můžeme například vidět na nesmiřitelném boji zastánců počítačů PC oproti těm s Apple Macintosh. My v reklamě se snažíme překročit podobné horizonty událostí i rozdíly v ATL a BTL, ohnout časoprostorem směrem k černým dírám, nejlépe však takovým, aby černé díry zbyly v peněženkách cílových skupin našich zadavatelů. A kupodivu to funguje! Autor je Executive Director agentury Jazz Communications.

Autor: Jan Zachariáš
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud