Slovenské weby se dohodly na pravidlech používání cizího obsahu | E15.cz

Slovenské weby se dohodly na pravidlech používání cizího obsahu

web IAB.sk
web IAB.sk
• 
ZDROJ: msc

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Provozovatelé internetových portálů a zpravodajských webů na Slovensku se dohodli na etickém kodexu, který upraví postup při zveřejňování převzatých informací na internetu. Cílem nových pravidel, která vstoupí v platnost počátkem dubna, je kromě jiného ochrana práv autorů a sjednocení označování převzatého obsahu.

Na přijetí etického kodexu se dohodli členové sdružení Interactive Advertising Bureau (IAB) Slovakia, ve kterém jsou zastoupeny také dva největší slovenské vydavatelské domy Ringier Axel Springer Slovakia a Spoločnosť 7Plus.

„Kodex přebírání obsahu na internetu obsahuje zejména základní pravidla, při jejichž dodržení lze využívat cizí obsah na internetu, aniž by došlo k porušení práv původce obsahu,“ uvedla na svém webu IAB. Pravidla použití převzatých informací jsou rozdělena do 13 bodů, které se týkají například uvádění zdroje, využívání obsahu tiskových agentur, videonahrávek či fotografií.

Na dodržování kodexu bude dohlížet etická komise, jejíž členy jsou i zástupci provozovatelů nejnavštěvovanějších internetových portálů. Za porušení kodexu bude provinilci hrozit vyloučení z IAB nebo vyřazení ze systému měření návštěvnosti internetových portálů.

V Česku byl podobný kodex přebírání a využívání cizího obsahu na internetu schválen před třemi lety. Slovenský list Denník N na svém portálu upozornil na několika slovenských portálů, které k autorským právům prý přistupují benevolentně. Tvrdil rovněž, že problémy s korektním přebíráním obsahu nemají jen menší portály, ale údajně i největší slovenská média, a to hlavně ta, která jsou zaměřena na bulvární zprvodajství. Média na internetu podle portálu nejčastěji nesprávně uvádějí zdroj informací.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah