Ve vedení NWR už nebude žádný Čech, finanční ředitel Jelínek skončil | E15.cz

Ve vedení NWR už nebude žádný Čech, finanční ředitel Jelínek skončil

Důl Paskov
Důl Paskov
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těžební společnost New World Resources (NWR), které patří černouhelná OKD, prochází zásadní změnou nejvyššího managementu. Po jedenácti letech odchází finanční ředitel Marek Jelínek. Nahradí jej dosavadní ředitel právního odboru Boudewijn Wentink. Dosavadní výkonný ředitel OKD Dale Ekmark se k 1. lednu 2016 stane také výkonným ředitelem celé NWR.

Představenstvo firmy NWR již na dubnové valné hromadě opustil podnikatel a investor Zdeněk Bakala, po odchodu Jelínka v něm nezbude žádný Čech.

NWR v letošním prvním čtvrtletí vykázala zisk 26 milionů eur (zhruba 712 milionů korun). Výsledek ale ovlivnila jednorázová položka v hodnotě 49 milionů eur, bez které by společnost ve čtvrtletí skončila ve ztrátě. Tržby společnosti v prvních třech měsících letošního roku meziročně klesly o 22 procent na 135 milionů eur.

Marek Jelínek, finanční ředitel NWR Autor: e15
Marek Jelínek

NWR letos sníží náklady o 80 milionů eur

Pokles tržeb firma dlouhodobě odůvodňuje klesajícími cenami uhlí a také menšími prodeji. Již dříve NWR uvedla, že letos plánuje snížit náklady o 80 milionů eur. Loni v říjnu dokončila firma kapitálovou restrukturalizací. Jejím úkolem bylo odvrátit platební neschopnost podniku. Zahrnovala snížení hodnoty dluhopisů a výrazné rozmělnění akcionářských podílů.

Česká stopa z NWR zatím nezmizí úplně, Zdeňku Bakalovi stále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní 50,5 procenta akcií NWR. Zbytek NWR drží institucionální investoři a drobní akcionáři. Podle některých analytiků hodlá však možná NWR opustit úplně i Bakala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.