Pokles cen ropy snížil zisk BP o polovinu, Výsledky však překonaly odhady analytiků

Dražší havárie. Šéf BP Bob Dudley oznámil, že firmu budestát únik ropy do Mexického zálivu o osm miliard dolarů více

Dražší havárie. Šéf BP Bob Dudley oznámil, že firmu budestát únik ropy do Mexického zálivu o osm miliard dolarů více Zdroj: ctk

BP
Severomořská těžební plošina BP Andrew
Ropná katastrofa v Mexickém závlivu stále ovlivňuje hospodaření BP
Bob Dudley, BP
5
Fotogalerie

Britské ropné společnosti BP klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 48 procent na 933 milionů dolarů (23 miliard korun).

Na hospodaření firmy mají negativní dopad nízké ceny ropy a pokles rafinérských marží. Společnost současně v dnešním prohlášení oznámila snížení výdajů na letošní rok o další jednu miliardu dolarů kvůli nízkým cenám ropy. Údaj o zisku nezahrnuje změnu hodnoty zásob a mimořádné položky.

Výsledky však překonaly odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali zisk 780 milionů dolarů. Zisk divize prodeje a rafinace se snížil na 1,4 miliardy dolarů z loňských 2,3 miliardy dolarů, když rafinérské marže v průměru klesly o 42 procent.

Finanční ředitel BP Brian Gilvary v prohlášení dodal, že firma dělá velký pokrok v adaptaci na obtížné cenové prostředí a prostředí marží. Firma je podle něj připravena na ceny ropy 50 až 55 dolarů za barel.

Kapitálové výdaje BP mají letos klesnout na zhruba 16 miliard dolarů. Příští rok mají činit 15 až 17 miliard dolarů.

Zisk BP klesá meziročně již devět čtvrtletí za sebou. To zvyšuje tlak na generálního ředitele Boba Dudleye, aby přistoupil k omezování výdajů a prodeji majetku.