Pokles cen ropy snížil zisk BP o polovinu, Výsledky však překonaly odhady analytiků | E15.cz

Pokles cen ropy snížil zisk BP o polovinu, Výsledky však překonaly odhady analytiků

ČTK

Britské ropné společnosti BP klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 48 procent na 933 milionů dolarů (23 miliard korun).

Na hospodaření firmy mají negativní dopad nízké ceny ropy a pokles rafinérských marží. Společnost současně v dnešním prohlášení oznámila snížení výdajů na letošní rok o další jednu miliardu dolarů kvůli nízkým cenám ropy. Údaj o zisku nezahrnuje změnu hodnoty zásob a mimořádné položky.

Výsledky však překonaly odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří čekali zisk 780 milionů dolarů. Zisk divize prodeje a rafinace se snížil na 1,4 miliardy dolarů z loňských 2,3 miliardy dolarů, když rafinérské marže v průměru klesly o 42 procent.

Britská BP se chce zbavit svého podílu v čínské petrochemii

Finanční ředitel BP Brian Gilvary v prohlášení dodal, že firma dělá velký pokrok v adaptaci na obtížné cenové prostředí a prostředí marží. Firma je podle něj připravena na ceny ropy 50 až 55 dolarů za barel.

Kapitálové výdaje BP mají letos klesnout na zhruba 16 miliard dolarů. Příští rok mají činit 15 až 17 miliard dolarů.

Zisk BP klesá meziročně již devět čtvrtletí za sebou. To zvyšuje tlak na generálního ředitele Boba Dudleye, aby přistoupil k omezování výdajů a prodeji majetku.

Ropné firmě BP klesl zisk o 80 procent, nevylučuje další škrty

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!