Agrofertu loni klesl zisk, tržby ale rostly | E15.cz

Agrofertu loni klesl zisk, tržby ale rostly

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akciové společnosti Agrofert Holding stojící v čele stejnojmenné skupiny podnikající v zemědělství, potravinářství a chemickém průmyslu, loni klesl čistý zisk více než o polovinu na 2,58 miliardy korun. Tržby o třetinu vzrostly na 13,76 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti umístěné ve Sbírce listin.

„Při porovnání výsledků hospodaření roku 2010 s rokem 2009 je třeba mít na zřeteli fakt, že se společnost k 1. lednu 2010 sloučila se společnostmi Agrofert Trading a Agropol Group,“ uvedl ve zprávě majitel společnosti Andrej Babiš. Jde podle něj tedy o porovnání výsledků roku 2010 fúzované společnosti proti výsledkům roku 2009 samotné společnosti Agrofert Holding.

Růst obratu podle Babiše způsobilo právě zejména začlenění obchodu se zemědělskými komoditami společnosti Agrofert Trading do mateřské společnosti. V jeho důsledku vzrostla obchodní marže Agrofert Holdingu i přidaná hodnota, jejíž zvýšení dosáhlo 579 milionů korun. Za hlavní důvod poklesu zisku Babiš označil vliv vypořádání arbitrážního sporu a nižší inkaso dividend od Agrofertem ovládaných společností. Firma od nich letos získala 2,86 miliardy korun, meziročně o 1,025 miliardy méně.

Podle již dříve zveřejněných informací zvýšila celá skupina Agrofert Holding loni konsolidované tržby meziročně o 7,3 procenta na 92,14 miliardy korun. Čistý zisk skupiny vzrostl na 5,97 miliardy korun z předloňských 3,73 miliardy korun. Vedení Agrofert Holdingu loňské zvýšení tržeb a zisku přičetlo růstu poptávky v chemickém sektoru a vyšší výkonnosti potravinářské části holdingu, zejména v oblasti zpracování masa a výroby masných výrobků.

K lepším výsledkům skupiny přispěly i loňské akvizice firem Kmotr-Masna Kroměříž a Krahulík-Masozávod Krahulčí. Agrofert Holding koupil rovněž maďarské pekárenské společnosti Ceres Sütőipari Zártkörűen Működő Részvénytársaság a Multi Pékség Betéti Társaság. Dalšími novými akvizicemi byly například 1. Hradecká zemědělská, Agroprim-zemědělská výroba, Alimex, Profrost či Zemědělská a.s. Krásná Hora.

Agrofert by rád expandoval, prý rozšíří skupinu o další firmy

Babiš dlouhodobě mluví o tom, že by rád expandoval dál. Podle informace, kterou koncem června přinesly Lidové noviny, se chystá ještě letos rozšířit skupinu o osm dalších firem. Firmy podnikatel odmítl označit, ne všechny však působí v Česku. Antimonopolní úřad ve středu informoval o tom, že začal začal zkoumat možnou koupi Mlékárny Hlinsko Agrofertem.

Agrofert Holding je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru. Je významným hráčem také v chemickém průmyslu. Podle svého webu je druhou největší tuzemskou chemickou skupinou a druhým největším producentem dusíkatých hnojiv v Evropě. Letos skupina vstoupila do oblasti lesnictví, těžby a zpracování dřeva, když koupila většinové podíly ve firmách ze skupiny Wotan.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah