Babišův Agrofert vydělal přes šest miliard, růst zisku táhla chemie | E15.cz

Babišův Agrofert vydělal přes šest miliard, růst zisku táhla chemie

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skupině Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) loni vzrostl konsolidovaný zisk o devět procent na 6,14 miliardy korun. Hlavním důvodem nárůstu je zlepšení hospodaření společností chemického sektoru, zvláště v Německu. Konsolidované tržby skupiny se meziročně zvýšily o desetinu na 166,8 miliardy korun.

V číslech jsou zahrnuty výsledky 222 firem koncernu, 34 společností nebylo zařazeno z důvodu nevýznamnosti. Hlavním důvodem nárůstu zisku je zlepšení hospodaření společností chemického sektoru, zvláště v Německu.

Podniky ostatních segmentů koncernu zaznamenaly mírné zlepšení hospodaření. Výjimkou je pekárenská skupina Lieken AG, která se restrukturalizuje. „Nově zařazené společnosti se na výsledku hospodaření podílejí pouze nevýznamnou měrou,“ uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Čtěte komentář Petra Holce:

Za nárůstem tržeb stojí zahrnutí celoročního obratu skupiny Lieken AG a mediální společnosti Mafra, které se staly součástí koncernu v roce 2013.

Hodnota zisku před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) skupiny se zvýšila na 13 miliard korun z loňských 12,25 miliardy. Hospodářský výsledek před zdaněním činí 7,8 miliardy korun.

K nejvýznamnějším akvizicím loni patřil nákup skupiny maďarských společností zabývajících se výrobou a zpracováním rostlinných olejů, ). Mediální segment se rozšířil do oblasti rozhlasového vysílání o firmy Lin a Londa (Radio Impuls). V oblasti zemědělství skupina posílila mimo jiné nákupem firem Agro - Nova, Drůbežárny Osík, Druko Střížov, Drůbežárny Vejprnice a Zemědělské společnosti Blšany.

Nekonsolidované tržby skupiny stouply meziročně o šest procent na 236,7 miliardy korun. Andrej Babiš, který je vicepremiérem a ministrem financí, je jediným majitelem Agofertu. Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Agrofert v současnosti zaměstnává přes 34 tisíc lidí.

Babišův Agrofert prohrál soud s PKN Orlen o 20 miliard

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah