Češi v EU tlačí na změnu kontrol potravin. Kvůli sporu s Poláky

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Česko-polský spor o technickou sůl a její přidávání do potravin se přesunul i na evropskou půdu. Zástupci Prahy se rozhodli otevřít o tom debatu v EU a chtějí kvůli tomu změnit unijní systém varování. Státy sice mají povinnost partnery informovat, nejsou ale jasně stanoveny sankce pro případ, že tak nečiní. Praze vadí, že jí Varšava odmítá poskytnout informace o polských potravinách, do nichž byla dána technická sůl.

„Členské státy mají povinnost informovat ostatní členské státy v případě vzniku rizika. To riziko evidentně vzniklo, jinak by Poláci nestahovali výrobky z (polského) trhu,“ řekl v Lucemburku náměstek českého ministra zemědělství Martin Hlaváček. Ten se kvůli tomu na okraj zasedání ministrů zemědělství EU krátce sešel i s polským zástupcem.

Podle něj by takový přístup mohl znevěrohodnit evropský systém bezpečnosti potravin. „To by bylo velice nemilé, nejen pro Evropu, ale možná i ve vztahu vůči třetím zemím,“ zdůraznil.

Polský ministr zemědělství Marek Sawicki nicméně kritiku Česka odmítá. „V Čechách je to spíš problém politický a ne problém s kvalitou potravin,“ řekl. Podle něj je možné, že brzy padne vláda, a zemědělské organizace místo toho, aby se spolu se zpracovatelským průmyslem zasadily o reformu a budování konkurenceschopného zemědělství, spíš snaží omezovat přístup potravin z dalších zemí. „To není v souladu s unijním právem,“ řekl.

Sawicki podotkl, že celkem rozumí českým zemědělcům, nikoli ale českému ministrovi. Ten totiž podle něj ví, že Polsko právo EU respektuje. Polský ministr také zdůraznil, že Česko a Polsko jsou blízcí partneři a sousedé. „Ale vy velmi dobře víte, že pokud jsou problémy, tak jsou nejčastěji mezi sousedy,“ podotkl.

Premiér Nečas nechce jít do diplomatického sporu

Český premiér Petr Nečas, který se dnes v Polsku sešel se svým protějškem Donaldem Tuskem, situaci spíše bagatelizoval. „Já chci zdůraznit, že po celou dobu pobytu ve Varšavě jsem solil,“ poznamenal. Podotkl ale, že Tuska v této věci požádal o větší spolupráci.

Česko každopádně vyzvalo Evropskou komisi, aby přišla s návrhy změn. „Ten systém je vyvinut relativně dobře, ale jeho kredibilita hodně závisí na tom, jak kvalitně ho členské státy využívají,“ poznamenal Hlaváček, který nakonec v Lucemburku zastupoval původně ohlášeného ministra Petra Bendla, jenž zřejmě kvůli domácí politické krizi nepřijel.

V Polsku se v poslední době rozjela aféra s používáním technické soli v tamním potravinářském průmyslu, přičemž celou věc prověřuje i polská prokuratura. Firmy zapletené v Polsku do aféry prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou velkovýrobcům uzenin, zpracovatelům ryb, mlékárnám a pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v celé zemi a možná i do zahraničí.

Hygienici z Poznaně začátkem března uvedli, že technická sůl, která se v Polsku používá, není nebezpečná pro lidské zdraví. Tamní úřady však odmítají zveřejnit detailní informace, prý kvůli vyšetřování kauzy.