Česko chce po Bruselu zvýšení pomoci pro farmáře kvůli sankcím | E15.cz

Česko chce po Bruselu zvýšení pomoci pro farmáře kvůli sankcím

Česko chce po Bruselu zvýšení pomoci pro farmáře kvůli sankcím
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas Novak, Euro

ČTK

Česká republika v reakci na středeční zastavení příjmu žádostí o kompenzace pěstitelům, poškozeným ruským embargem na dovoz zemědělských a potravinářských produktů, bude požadovat Brusel o navýšení celkové částky na pomoc zemědělcům. Oznámilo to ministerstvo zemědělství. Evropská komise na pomoc původně vyčlenila 125 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun).

„Budu jednat s resortními kolegy z Evropské unie o navýšení této sumy a očekávám, že Evropská komise na vzniklou situaci rychle zareaguje,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Dodal, že po celou dobu říká, že balík peněz není dostatečný. O navýšení finančního balíku chce ministr usilovat při nejbližším jednání koncem září v Miláně.

Ministr v pátek po jednání se svými unijními resortními kolegy v Bruselu řekl, že se ministři shodli na potřebě navýšení částky.

Celkový balík na podpůrná opatření pro zemědělce a potravináře Brusel postupně mírně navýšil. Podle eurokomisaře pro zemědělství Daciana Ciolose se minulou středu částka pohybovala kolem 180 milionů eur.

Ve hře je miliarda eur

Na tom, jak moc by měla částka stoupnout, se podle Jurečkova pátečního vyjádření ministři zatím nedohodli. Při neoficiální části jednání se však podle něj mluvilo o tom, že by celková částka mohla vzrůst přibližně pětkrát až na zhruba jednu miliardu eur (27,8 miliardy korun).

Podle nejmenovaného bruselského zdroje jsou důvodem k přerušení podpory „vážné pochybnosti“ o pravdivosti dat, které předložilo Polsko. Objem požadavků tamních pěstitelů by údajně vyčerpal 87 procent prostředků vyčleněných na pomoc tomuto sektoru v Evropské unii.

Evropská komise potvrdila, že v příštích dnech představí nový mechanismus podpory, která má být adresnější. Ještě před přerušením podpory Evropská komise podle zdroje agentury AFP „opakovaně žádala polské úřady, aby ověřily“ spolehlivost údajů, které předložili tamní pěstitelé.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!