Čeští chmelaři loni vyvezli 4064 tun chmele, meziročně o 15 procent více | E15.cz

Čeští chmelaři loni vyvezli 4064 tun chmele, meziročně o 15 procent více

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Vladimir Skarda

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čeští pěstitelé loni vyvezli 4064 tun chmele. Meziročně je to nárůst o 15 procent. Téměř tři čtvrtiny celkového exportu směřovaly mimo EU. Nejvíce do Japonska, Číny, Ruska a Vietnamu. Ze zemí EU je na prvním místě Německo. Vyplývá to z dat Svazu pěstitelů chmele. Loni v ČR zemědělci vypěstovali 6202 tun chmele.

Celková hodnota vyvezeného chmele loni dosáhla 911 milionů korun, o rok dříve to bylo 736 milionů korun. „Za meziročním nárůstem výše a hodnoty vývozu chmele lze vidět nejen příznivější sklizeň v roce 2013 a oživení trhu, ale také vliv kurzu české koruny vůči euru,“ řekl tajemník svazu Michal Kovařík. „Na druhou stranu je korektní uvést, že tentýž kurz také zvyšuje pěstitelům náklady,“ zdůraznil.

Firmy vyvezly z pětasedmdesáti procent chmel zpracovaný ve formě granulí. Zbytek tvoří sušený lisovaný chmel. V rámci EU míří nejvíce českého chmele do Německa, Belgie a na Slovensko. „Zajímavostí jsou země Angola, Turkmenistán, Indie, Filipíny, Libanon a Kambodža,“ podotkl Kovařík.

Za meziročním nárůstem výše a hodnoty vývozu chmele lze vidět nejen příznivější sklizeň v roce 2013 a oživení trhu, ale také vliv kurzu české koruny vůči euru

Do ČR se dovoz jedné ze základních surovin výroby piva v posledních letech vytrvale snižuje. „Stále přetrvává významná část dovážených produktů ve formě extraktu, který obsahuje pouze hořkou složku. Nejvíce chmelového extraktu bylo dovezeno z Německa,“ zmínil tajemník. Vzhledem k rostoucí oblibě netradičních typů piv jako je ALE se zvýšil dovoz z USA.

Chmel zůstává jednou z nemnoha položek agrárního zahraničního obchodu, u nichž má Česko stále kladné saldo. Zahraniční obchod chmelem dosáhl loni kladného salda ve výši 750 milionů korun. Pěstování chmele tak zmírnilo loňský záporný výsledek v bilanci agrárního zahraničního obchodu ČR.

Po výnosově podprůměrném roce 2012 a průměrném roce 2013 loňský rok hodnotí pěstitelé příznivěji. Celkem vypěstovali 6202 tun na 4460 hektarech chmelnic. Pěstitelé se snaží teď vyjít vstříc rostoucí poptávce po aromatickém chmelu. Předseda svazu Luboš Hejda poznamenal, že pozitivní vývoj v oboru je zřejmý ze zájmu pěstitelů o sadbu.

TOP 10 destinací exportu českého chmele
2014 (v tunách)
Japonsko 1267
Německo 940
Čína 872
Rusko 361
Vietnam 135
Belgie 96
Ukrajina 44
Peru 37
Slovensko 35
USA 34

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah