Farmáři čekají rekordní rok. Za hlavní komodity mají dostat nejvíc od roku 2001 | E15.cz

Farmáři čekají rekordní rok. Za hlavní komodity mají dostat nejvíc od roku 2001

farmářské trhy
farmářské trhy
• 
ZDROJ: Sedmicka/Marek Podhora

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čeští zemědělci letos utrží za hlavní komodity až 90 miliard korun, což by bylo nejvíce od roku 2001. Důkazem zlepšování situace v oboru jsou podle svazu také znovu mírně rostoucí stavy skotu a prasat, zastavil se i pokles salda agrárního zahraničního obchodu.

Zemědělský svaz přes úspěšný rok hovoří o tom, že mnoho problémů zůstává. „Situace v zemědělství se v posledních letech mění k lepšímu, byť velmi opatrně. Potvrzují to i dosavadní ukazatele z letošního roku,“ řekl předseda svazu Martin Pýcha.

Tržby za rozhodující komodity, mezi něž patří obiloviny, olejniny, maso a mléko, dosahují od vstupu ČR do Evropské unie v roce 2004 v průměru 76 miliard korun. V krizových letech 2009 a 2010 spadly na 67 miliard. Zvýšení tržeb je způsobeno vysokými cenami komodit, zejména obilí v prvním pololetí letošního roku. Po letošních žních však ceny klesly a v příštím roce může přijít pokles tržeb.

Zdražuje nafta i krmiva

„Je třeba si také uvědomit, že ceny vstupů do zemědělství se od roku 2004 v průměru zvedly o 40 procent, z toho cena nafty vzrostla o 45 procent. Spotřebitelské ceny potravin vzrostly o 30 procent a inflace o 25 procent,“ upozornil Pýcha. Zdražování potravin bylo podle něj v minulosti často dáváno za vinu zemědělcům, přitom realita byla a je jiná. „Ceny zemědělských výrobců byly dlouhodobým protiinflačním polštářem a zemědělci ze svého vlastně přispívali na sociální smír,“ podotkl.

Počty hlavních hospodářských zvířat začaly po několikaletém poklesu pomalu růst. Stavy skotu vzrostly proti loňsku o 20 tisíc kusů, prasat o 14 tisíc. Zhruba na hranici loňských 25 miliard by se měl podle svazu udržet schodek agrárního zahraničního obchodu. Navzdory zastavení prohlubování záporného salda se stále zhoršuje jeho struktura. Z Česka se vyváží základní suroviny, mezi něž patří obilí, olejniny a mléko, naopak se dováží hotové výrobky s vysokou přidanou hodnotou.

—————————————————–

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah