Penam se musí zbavit části svých aktivit, na prodej bude čtyřka pekárenského trhu | E15.cz

Penam se musí zbavit části svých aktivit, na prodej bude čtyřka pekárenského trhu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pekárenská jednička na trhu Penam z Agrofertu po koupi konkurenčních United Bakeries (UB) od příštího roku oddělí část svých kapacit a vytvoří firmu PEK Group, kterou nabízí ke koupi. Jde o povinnost, kterou mu nařídil při spojování firem Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Tržby prodávané části činily loni půl miliardy korun a podle šéfa Penamu Jaroslava Kurčíka půjde prakticky o čtvrtého největšího hráče na trhu.

„PEK Group bude po odštěpení předmětných pekáren společností plně připraven na okamžité samostatné podnikání, včetně uzavřených obchodních smluv na pokračování dodávek stávajícím zákazníkům těchto pekáren,“ uvádí inzerát. Do nové společnosti by měli přejít i zaměstnanci příslušných pekáren.

Více detailů inzerce neuvádí, konkrétní informace včetně časového harmonogramu obchodu chce firma poskytnout zájemcům po podepsání dohody o důvěrnosti informací. Firemní značky pečiva a chleba zůstanou původním firmám.

Podle Kurčíka je nyní Penam největším českým pekařem, druhým jsou United Bakeries, třetím hypermarkety Globus. Kdyby se řetězec hypermarketů nezapočítával, byly by podle Kurčíka třetí největší pekárnou Hořovice, následuje PEK Group. „Kromě inzerátu jsme přímo adresným dopisem oslovili 25 největších pekařů v ČR, a jim šla tato nabídka na odkup společnosti PEK Group,“ dodal Kurčík. Podle něj musí zájemce koupit všechny akcie PEK Group.

Penam už oznámil, že ke konci září zavře karvinskou pekárnu United Bakeries, všem 57 zaměstnancům firma nabídla práci v Pekárně Ostrava - Martinov. Penam dokončil fúzi s UB v červnu, ÚOHS mu předtím přikázal prodat několik závodů. Agrofert nesdělil, které závody chce prodat.

Podle dřívějších vyjádření agrárního analytika Petra Havla ovládá Penam zhruba 30 procent českého trhu, v některých segmentech ještě víc, United Bakeries kolem 15 procent. Jde tak podle něj o jedničku a dvojku na českém trhu.

Penam v ČR provozuje 11 pekáren a čtyři mlýny, převážně na Moravě. V roce 2017 měl tržby 3,6 miliardy korun. United Bakeries, která vyrábí pečivo například pod značkami Delta, Odkolek nebo Cerea, má přes 1000 zaměstnanců ve 13 pekárnách v ČR, většina výrobních kapacit je v Čechách. Za rok 2017 firma vykázala tržby 2,2 miliardy korun.

Agrofert je největším subjektem v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným hráčem v lesnictví a médiích. Loni zaměstnával zhruba 33 tisíc lidí, z toho 22 tisíc v Česku. Do začátku roku 2017 koncern vlastnil tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), poté vložil své akcie do svěřenských fondů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah