Aktualizováno
Traktory opět vyjedou do ulic. Agrární komora chystá na konec května další protest

Únorové protesty zemědělců v Praze

Únorové protesty zemědělců v Praze Zdroj: e15 Michaela Szkanderová

Únorové protesty zemědělců v Praze
Únorové protesty zemědělců v Praze
Únorové protesty zemědělců v Praze
Únorové protesty zemědělců v Praze
Únorové protesty zemědělců v Praze
20
Fotogalerie

Další zemědělské protesty preběhnou 22. května v Praze. Rozhodli o tom zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších organizací ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by to měly být masivní protesty, nemusí být poslední. 

Vláda podle Doležala tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. „Tudíž nám nezbývá nic jiného v současné době než těmito protesty upozornit veřejnost i na to, že opravdu máme velké problémy a že je potřeba ty problémy řešit,“ uvedl. Ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) zemědělci na jednání nepozvali.

„Jsme připraveni dát najevo naši nespokojenost a pokračovat v těch protestech,“ potvrdil novinářům také předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Cílem je podle něj přesvědčit vládu, aby se situací velmi vážně zabývala.

Protest zemědělců v centru Prahy (19. února 2024)

Video placeholde
Protest zemědělců v centru Prahy (19. února 2024) • Blesk.cz - Daniel Šesták

Česko stejně jako další evropské státy zažívá letos protesty zemědělců opakovaně. V Česku se naposledy uskutečnily 20. března, kdy na silnice v regionech i k hranicím vyjelo více než 1600 zemědělských strojů.

V Praze demonstrovali zemědělci 7. března, podle mluvčí Agrární komory se této akce zúčastnilo 3000 až 4000 zemědělců a 1000 zemědělských strojů. Na protest proti politice EU vyjely traktory na silnice 22. února, zpomalovaly dopravu ve městech, na hlavních silnicích a u hraničních přechodů.

V Praze zemědělci protestovali i 19. února, na organizátory se tehdy snesla kritika i ze strany zemědělských svazu, které tvrdily, že tato demonstrace nereprezentuje skutečné zemědělce.