Žně nejspíš skončí jednou z nejvyšších úrod v historii

kombajn

kombajn Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Žně v Česku jsou téměř u konce. Pěstitelé již posekali bezmála 97 procent ploch základních obilovin. Celková dosavadní produkce dosahuje 7,78 milionu tun, uvedlo ministerstvo zemědělství. Čísla zatím nezohledňují úrodu kukuřice a ostatních obilovin. Podle odhadu ministerstva z minulého týdne by se po jejich započtení celková letošní úroda mohla pohybovat mezi 8,5 až 8,6 milionu tun. To by znamenalo třetí nejvyšší sklizeň od roku 1920, od kdy se statistika vede.

K 8. září bylo obilí sklizeno z 1,26 milionu hektarů polí, přičemž pěstitelé letos vyseli základní obiloviny na 1,302 milionu hektarů půdy (po započtení kukuřice a ostatních obilovin dosahuje výměra obilí 1,41 milionu hektarů). Aktuální hektarový výnos 6,17 tuny na hektar obilí je o 0,72 tuny vyšší než ke srovnatelnému datu loni.

Třetí nejvyšší úroda v historii?

Podle odhadu ministerstva z minulého týdne by sklizeň kukuřice na zrno a ostatních minoritních druhů obilovin měla dosáhnout takřka 700 tisíc tun. U zbývajících asi sedmi procent obilných polí předpokládá úřad podstatně nižší průměrný výnos než dosud. Přesto po započtení zbývající produkce ve výši zhruba 400 tisíc tun očekává celkovou produkci obilovin na úrovni 8,5 až 8,6 milionu tun.

To by znamenalo historicky třetí nejvyšší úrodu. Rekord drží rok 1990, kdy pěstitelé sklidili 8,95 milionu tun obilí, druhý nejúspěšnější rok byl 2004 s produkcí 8,78 milionu tun. V těchto letech se přitom obiloviny pěstovaly na výměře o více než 200 tisíc hektarů větší než letos.

Sklizeň řepky již skončila. Úroda 1,57 milionu tun je nejvyšší v dějinách českého zemědělství, když dosavadní rekord z loňského roku převyšuje o více než 100 tisíc tun. Nejrozšířenější domácí olejnina se letos pěstovala na cca 390 tisíci hektarech. Dlouholetý trend rozšiřování ploch s plodinou se ale zastavil a její výměra se letos mírně meziročně snížila.