Žně se blíží ke konci, urychlilo je teplé počasí | E15.cz

Žně se blíží ke konci, urychlilo je teplé počasí

Moderní žací mlátička
Moderní žací mlátička
• 
ZDROJ: archiv E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Žně v Česku jsou u konce, zbývá sklidit posledních sedm procent ploch obilovin a procento řepky. Loni byly žně touto dobou u obilovin zhruba v polovině, řepka v závěrečné čtvrtině. Nejpomaleji práce postupují v Moravskoslezském, Karlovarském a Libereckém kraji, v ostatních regionech je skoro sklizeno. Informovalo o tom dnes ministerstvo zemědělství. Podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy bude horší úroda obilovin kvůli suchu v západní Evropě, na Ukrajině i v Rusku, výkupní cena pro zemědělce by tak podle něj mohla být dobrá.

Už začátek sklizně byl letos posunutý, první kombajny na pole vyjely v červnu, zemědělci mnohdy říkali, že čekali na začátek léta, aby nesekali na jaře. Výnos je zatím 5,31 tuny na hektar, což je o 0,07 tuny na hektar méně než loni. Kvalita pšenice je dobrá, v oblastech postižených suchem má vyšší objem dusíkatých látek.

Sklizeň ozimého ječmene je téměř ukončena s výnosem 5,07 tuna na hektar, meziročně je tak o 0,67 ttuny na hektar nižší. "Pšenice ozimá se také blíží ke svému závěru, neboť je posekáno 96,4 procenta sklizňových ploch s průměrným výnosem 5,56 tun na hektar, což je nižší o 0,02 t/ha v porovnání s loňskou sklizní. Dosavadní celková produkce obilovin dosahuje výše 6,15 milionu tun," uvedlo ministerstvo. Výnos je podle Pýchy o trochu horší než v posledních letech, ale proti dlouhodobému horizontu jde o průměr. Ozimům podle něj pomohla poměrně dobrá zima, obiloviny řádně vzešly.

Podívejte se na žně z pohledu řidiče kombajnu:

Tak šel čas s kombajny v Česku. Agronom: Před 25 lety to měli jejich řidiči mnohem nepohodlnější

Průměrný výnos řepky činí 3,46 tuny na hektar, loni touto dobou činil 2,92 t/ha.

Jihomoravští hasiči letos v polovině července hlásili, že vyjíždějí k požárům na polích častěji než obvykle, podle Pýchy nejde o celorepublikový zvyšující se trend. "Zemědělci se proti tomu snaží preventivně připravovat například cisterny s vodou. Kdyby jiskra vznítila tu slámu, aby ji byli schopni uhasit," doplnil s tím, že se v posledních letech z požárů polí poučili.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah