Pražák kvůli projektu milionářské vesničky Oaks Prague žaluje Italy. Chce po nich skoro půl miliardy

Rozestavěný rezidenční projekt Oaks Prague ve středočeské obci Nebřenice.

Rozestavěný rezidenční projekt Oaks Prague ve středočeské obci Nebřenice. Zdroj: Vacková Anna

Rozestavěný rezidenční projekt Oaks Prague ve středočeské obci Nebřenice.
Rozestavěný rezidenční projekt Oaks Prague ve středočeské obci Nebřenice.
3
Fotogalerie

Luxusní sídlo Oaks Prague poblíž Nebřenic u Prahy ještě ani nestojí, už je ale předmětem stamilionového sporu. Společnost Arendon, která zastřešuje development celého projektu a již majoritně vlastní Kaprain Karla Pražáka, vede od loňského jara mezinárodní arbitráž proti svému stavebnímu partnerovi, italské společnosti Rizzani de Eccher. Soudí se s ní celkem o 17 milionů eur, v přepočtu zhruba 420 milionů korun.

O co ve sporu jde, není známo a žádná ze stran ho nechce komentovat. Ani o samotném soudním procesu se toho mnoho neví. Přesto se o něm objevily informace ve dvou zdrojích.

Prvním je výroční zpráva společnosti Arendon za rok 2022, která byla zveřejněna teprve ve druhé polovině letošního března. Dokument zmiňuje spor, který Arendon vede s generálním dodavatelem výstavby rezidenčního bydlení, společností Rizzani de Eccher CZ a její mateřskou společností Rizzani de Eccher se sídlem v Itálii.

Cílem Arendonu je domoci se svých „platných nároků ze smlouvy o dílo“. Jaké má šance, není jasné, jisté je jen to, že rozhodovat má Mezinárodní rozhodčí soud ve Vídni. „Společnost předpokládá rozhodnutí během roku 2024 a z hlediska opatrnosti neúčtovala o žádném budoucím výnosu,“ píše se v dokumentu. Což ale znamená, že si firma svým vítězstvím rozhodně není jista.

Druhým zdrojem, který existenci stamilionového sporu potvrzuje, jsou webové stránky tuzemské poradenské společnost PKF APOGEO. Ta italské firmě ve sporu pomáhala a ve své tiskové zprávě se pochlubila, že pro stavební skupinu dokončila znalecký posudek na vyčíslení nároků týkající se projektu Oaks Prague. Na zaslaný dotaz ale PKF APOGEO odmítla sdělit podrobnosti s odůvodněním, že je vázaná mlčenlivostí.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!