Abramovičův Evraz uvažuje o primární nabídce akcií svého majetku v USA | E15.cz

Abramovičův Evraz uvažuje o primární nabídce akcií svého majetku v USA

Abramovičův Evraz uvažuje o primární nabídce akcií svého majetku v USA
Roman Abramovič
• 
ZDROJ: CC: CC BY-SA 3.0/Marina Lystseva/flickr.com

ČTK

Největší ruská ocelárna Evraz uvažuje o primární veřejné nabídce akcií (IPO) své severoamerické součásti. Ruský podnik se tak pokusí získat peníze ve Spojených státech navzdory tomu, že Washington uvalil kvůli ukrajinské krizi sankce na Moskvu.

Evraz, který částečně kontroluje ruský miliardář a vlastník londýnského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič, ale terčem západních sankcí není. Sankce mají zabránit některým předním ruským státním firmám a bankám získat kapitál na západních trzích.

Evraz v prohlášení uvedl, že firma zatím nepodala k americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) žádost k registraci, mohla by tak ale učinit v blízké budoucnosti. S nabídkou by firma začala poté, co SEC dokončí proces přezkumu, který začíná po podání žádosti k registraci.

Ocelárny ale podle agentury Reuters prozatím neuvedl, jak velký podíl své severoamerické součásti chce na burze prodat. Divize Evraz North America vyrábí ocelové produkty pro infrastrukturu, obranu, energetiku a železniční průmysl. Její součástí jsou závody Oregon Steel, Rocky Mountain Steel, IPSCO a Claymont Steel, v posledním jmenovaném závodě je však nyní výroba přerušena.

Hodnota divize se podle analytiků Alfa Banks pohybuje v rozmezí 2,1 až 2,6 miliardy dolarů, což je 45 až 56 miliard korun. Evraz vlastnil i českou společnost Evraz Vítkovice Steel. Tu však letos v dubnu prodal za 287 milionů dolarů skupině investorů.

Ocelářský gigant Evraz si dělá zálusk na Delong

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!