Akcie NWR stojí nejméně v historii. Krúpa drží insolvenční pojistku | E15.cz

Akcie NWR stojí nejméně v historii. Krúpa drží insolvenční pojistku

Pavol Krúpa
Pavol Krúpa
• 
ZDROJ: rasch jan/euro

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akcie NWR propadly na nové historické minimum poblíž šesti haléřů za kus. Stalo se tak jen týden poté, co započala letošní jednání mezi těžařem a českou vládou o budoucnosti firmy. Podle expertů míří NWR nezadržitelně k dalšímu odpisu svého dluhu a termín bankrot se v kuloárech v souvislosti s firmou skloňuje ve všech pádech. NWR tak v poslední době spíše než běžné spekulanty láká ostřílené hráče z řad aktivistických investorů budujících si strategickou pozici pro případ pádu firmy.

„Aktuálně disponujeme takovým podílem dluhopisů společnosti NWR, který nám v případě, že firma skončí v insolvenčním řízení, zabezpečí aktivní legitimitu. Z hlediska celkového objemu dluhu firmy jde ale o minimální podíl bez vlivu na rozhodování státu,“ uvádí slovenský miliardář Pavol Krúpa. Vedle balíku bondů vlastní jeho investiční skupina Arca v NWR zhruba dvouprocentní akciový podíl, smyslem investic skupiny je primárně domoci se náhrady škody za údajné nadhodnocení zásob uhlí při vstupu těžaře na burzu v roce 2008.

NWR má v současnosti na burze hodnotu kolem 450 miliónů korun, tedy takřka sedmkrát méně než před rokem. „V průběhu tohoto roku dojde pravděpodobně k další korporátní akci k doplnění kapitálu se všemi negativními dopady na stávající akcionáře. Reálnou variantou je i vyhlášení bankrotu společnosti a převzetí společnosti stávajícími držiteli dluhu, když hledat zdroje nového kapitálu může být pro společnost velmi obtížné,“ uvádí analytik Patrie Tomáš Sýkora s tím, že akciím těžaře by se v současnosti raději vyhnul.

Minulý čtvrtek jednali akcionáři a věřitelé NWR o své budoucnosti se zástupci státu. Podle něho je Plán restrukturalizace černouhelné společnosti OKD je na vedení společnosti, stát nabídl odkoupení dolu Frenštát za jednu korunu. V něm se nikdy uhlí netěžilo, každoročně ale firmu vyjde jeho konzervace na několik desítek miliónů korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah