Apple získal značku iPad v Číně. Za miliardu | E15.cz

Apple získal značku iPad v Číně. Za miliardu

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká firma Apple se dohodla, že zaplatí čínské společnosti Proview Technology 60 milionů dolarů (1,2 miliardy korun) za ukončení sporu kolem vlastnictví značky iPad. Informoval o tom čínský soud.

Apple vyrábí pod značkou iPad populární počítačové tablety. Dohoda o urovnání sporu podle agentury AP odstraňuje potenciální překážku pro prodej těchto tabletů v Číně.

Společnost Proview Technology podle serveru BBC tvrdila, že vlastní práva na značku iPad pro čínský trh poté, co si je v roce 2000 zaregistrovala. Apple však trval na tom, že v roce 2009 koupil celosvětová práva na tento název.

„Tento spor kolem iPadu skončil,“ uvedl čínský soud. „Apple převedl 60 milionů dolarů na účet soudu, jak bylo požadováno,“ dodal. Společnost Proview předpokládala, že jí spor přinese větší částku. Byla však tlačena k uzavření dohody, protože potřebovala splatit své dluhy. Podle jednoho z právníků firma doufala, že získá až 400 milionů dolarů.

Co umí nový iPad

Právní spor narušil prodej tabletů iPad a zpozdil uvedení nového modelu na čínský trh. „Urovnání je pro Apple skvělou zprávou,“ uvedl jeden z analytiků výzkumné společnosti IDC. „Částka za urovnání není pro Proview špatná, protože to byl Apple, ne Proview, kdo dal této značce hodnotu,“ dodal Čchen Ťi-chung z právnické firmy Zhong Lun.

Přístroje iPad dominují čínskému trhu s tablety s více než 70procentním podílem. Podle IDC již Apple v Číně prodal přes šest milionů tabletů iPad, napsala agentura Reuters.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah