ArcelorMittal: Statisícové odstupné pro stovky lidí | E15.cz

ArcelorMittal: Statisícové odstupné pro stovky lidí

Poteče i napřesrok? Odbyt oceli se v Evropě snižuje a Mittal už odstavil pece v Německu, Belgii a Španělsku
Poteče i napřesrok? Odbyt oceli se v Evropě snižuje a Mittal už odstavil pece v Německu, Belgii a Španělsku
• 
ZDROJ: E15 Petr Horky

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z ArcelorMittalu Ostrava odejde se "zlatými padáky" asi 630 lidí

O dobrovolný odchod s vysokým odstupným požádalo v hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) přes 700 lidí. Firma vyhoví asi 630 z nich. Odejdou většinou k 31. lednu. Uvedla to mluvčí AMO Věra Breiová. Zaměstnanci dostávají odstupné podle odpracovaných let ve výši 11 až 24 platů, mohou si odnést až 750 tisíc korun.

Firma také přesunuje zaměstnance mezi jednotlivými pracovišti, tak aby mohla vyhovět jednotlivým žádostem a nenarušilo to její chod. Žádné provozy AMO rušit nechce. „Největším úkolem je zajistit veškerý provoz tak, aby nebyl narušen objem výroby ani vysoká úroveň bezpečnosti práce. Tento proces dobrovolných odhodů nebyl zahájen proto, aby se rušily nějaké provozy, ale aby se zvýšila produktivita práce,“ řekla Breiová.

Firma pro odcházející zaměstnance vytvořila Centrum pomoci, které zájemcům radí třeba s hledáním místa nebo vyplňováním životopisů, ale poskytuje i důchodové poradenství. Nabídka „zlatých padáků“ byla výhodná například pro lidi, kteří mají blízko do důchodu, v huti pracují desítky let a dosáhnou tedy na nejvyšší odstupné. Breiová uvedla, že od 12. prosince centrum zaregistrovalo více než 1500 kontaktů, přičemž 900 z nich bylo telefonických a zhruba 600 lidí přišlo na osobní schůzku. Centrum bude v provozu až do konce února.

Odbory chtějí růst platů

Odborový předák Vítězslav Prak řekl, že mu je líto lidí, kteří ve firmě zůstanou a budou muset pracovat ve snížených počtech. Odbory pro ně požadují navýšení mezd. „Máme za sebou čtyři kola vyjednávání a ještě jsme se moc nepřiblížili. Mzdy máme nasmlouvané do konce ledna, takže nějaký prostor pro jednání ještě pořád je. Řekl bych, že jednání teď teprve začne gradovat,“ řekl Prak.

Redukce míst se týká všech závodů AMO, včetně dceřiných firem ArcelorMittal Energy Ostrava a ArcelorMittal Engineering Product Ostrava. Podobná situace nastala ve firmě už v roce 2009, kdy AMO s vysokým odstupným opustilo 1200 pracovníků.

AMO je největší hutní firma v Česku, patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun oceli. Polovinu produkce podnik vyváží do více než 50 zemí. Společnost se v roce 2010 po předchozí více než miliardové ztrátě vrátila do zisku, který dosáhl 758 milionů korun. AMO je rovněž jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí v Moravskoslezském kraji.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah