Automobilový trh v EU roste už 13 měsíců v řadě, vede Portugalsko | E15.cz

Automobilový trh v EU roste už 13 měsíců v řadě, vede Portugalsko

Autosalon Škoda Auto
Autosalon Škoda Auto
• 
ZDROJ: e15

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v září meziročně zvýšil o 6,4 procenta na téměř 1,24 milionu vozů. Tempo jeho růstu tak výrazně zrychlilo ze srpnových 2,1 procenta. Prodej aut v EU roste již 13 měsíců za sebou. V prvních třech čtvrtletích letošního roku meziročně stoupl o 6,1 procenta na téměř 9,6 milionu vozů.

Růst prodeje v období od ledna do září vykázaly všechny členské země EU s výjimkou Rakouska, Belgie a Nizozemska, uvedlo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Na špici se v Evropě drží Portugalsko s růstem přes 35 procent, následuje Irsko s necelými třiceti procenty a Chorvatsko s témě 26 procenty.

Český Svaz dovozců automobilů (SDA) již dříve oznámil, že v České republice se prodej zvýšil o téměř 18 procent na 141 470 vozů. Byl tak po Polsku druhý nejsilnější z okolních zemí.

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto podle údajů ACEA v prvních třech čtvrtletích letošního roku zvýšila v zemích EU prodej o téměř 19 procent na 422 681 vozů. Její tržní podíl tak stoupl na 4,4 procenta z 3,9 procenta před rokem. V samotném září však růst prodeje prudce zpomalil, a to na necelá čtyři procenta z více než 21 procent v předchozím měsíci.

Evropský automobilový trh se loni začal zotavovat ze šestiletého útlumu. Křehké oživení automobilového trhu však ohrožuje slabá důvěra v ekonomiku a geopolitické napětí, za kterým stojí například ukrajinská krize.

Registrace nových automobilů v uplynulých dvanácti měsících

Registrace nových automobilů v uplynulých dvanácti měsícíchAutor: ACEA

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah