Babiš nevzdává boj o miliardy od Orlenu, podal dovolání k Nejvyššímu soudu | E15.cz

Babiš nevzdává boj o miliardy od Orlenu, podal dovolání k Nejvyššímu soudu

Babiš nevzdává boj o miliardy od Orlenu, podal dovolání k Nejvyššímu soudu
Ministr financí Andrej Babiš (ANO)
• 
ZDROJ: čtk

Dušan Kütner

K Nejvyššímu soudu v polovině října dorazilo dovolání holdingu Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Snaží se jím změnit již pravomocné rozhodnutí prvoinstančního a poté odvolacího soudu, které zamítly jeho údajné nároky na 17,4 miliardy korun odškodného od polské společnosti PKN Orlen za škody způsobené porušením smluv při privatizaci Unipetrolu.

„Ano, podali jsme dovolání k Nejvyššímu soudu a čekáme na výsledek,“ potvrdil deníku E15 mluvčí Agrofertu. Rozsudek totiž stále nepadl. Průměrná doba řízení na civilním úseku Nejvyššího soudu je nyní podle mluvčího Petra Tomíčka zhruba 190 až 200 dnů. „Bohužel některé složitější kauzy rozhoduje Nejvyšší soud i déle než rok. Nechci v tomto případě vůbec předjímat, jak dlouho to potrvá,“ uvedl Tomíček na dotaz, kdy by mohl soud rozhodnout.

Spor o miliardové odškodné se táhne devět let. Agrofert v roce 2001 zvítězil v první vlně privatizace Unipetrolu, posléze ale od koupě ustoupil. Ve druhém pokusu o privatizaci o tři roky později získal chemické impérium PKN Orlen za 14,7 miliardy korun. Polská firma se tehdy dohodla, že Agrofertu odprodá podíly v několika firmách. V roce 2006 ale i PKN Orlen od tohoto plánu jako nevýhodného odstoupila.

Agrofert v reakci na to podal čtyři žaloby o náhradu škody v celkové výši přes 22 miliard korun. Uspěl zatím v jediné a od Orlenu dostal téměř dvě a půl miliardy. Největší žalobu – právě o 17,4 miliardy korun za to, že firmy nakonec Agrofert nemohl užívat – ale před lety neuspěl ani u prvoinstančního soudu ani letos v dubnu u odvolacího. Agrofert se soudí i přesto, že se nakonec s PKN Orlen na prodeji některých firem dohodl, i když v daleko menší míře, než zněla původní dohoda.

Pavel Páral: Člověk typu Babiše s tak rozsáhlými zájmy nepatří do politiky

Babišův Agrofert prohrál soud s PKN Orlen o 20 miliard

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!