Babiš: Těžba černého uhlí na Karvinsku by mohla probíhat až do roku 2030 | E15.cz

Babiš: Těžba černého uhlí na Karvinsku by mohla probíhat až do roku 2030

OKD
OKD
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Černé uhlí by se v dolech na Karvinsku mohlo těžit až do roku 2030. O dalších konkrétních krocích se rozhodne do konce roku. Po jednání s vedením těžební společnosti OKD to v Karviné řekl předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Původní předpoklady v reorganizačním plánu hovořily o roce 2023. Uvedl, že OKD funguje, firma vydělává, má peníze na účtech a uvažuje o rozšíření těžby.
 

"V této chvíli je schválen podnikatelský záměr, že se bude těžit do roku 2024. My jsme se domluvili, a já myslím, že za stávajících cen to vypadá velice dobře, že by se těžba rozšířila až do roku 2030," řekl Babiš.

Firma ale musí počítat s tím, že po ukončení dolování musí mít na sanaci podle odhadů až šest miliard korun. "Do konce Vánoc se rozhodne o tom, jestli se těžba rozšíří, nebo ne, ale v této chvíli to vypadá velice slibně a je naděje, že to tak bude," řekl premiér.

Předseda dozorčí rady OKD Michal Kuča řekl, že OKD nepropouští ani nebude propouštět, naopak lidi bude přijímat. Podle Babiše horníci nemusí mít strach o práci. "OKD hledá 270 nových zaměstnanců. Daří se to ztěžka, protože u nás samozřejmě lidi nejsou, dokonce dávají náborový příspěvek až 60 tisíc," řekl premiér.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Rostislav Palička nechtěl další plány firmy komentovat, protože zatím nezná detaily. "Samozřejmě z pohledu firmy je to dobře. Ale když se řekne A, musí se říct i B, a to jsou finance, zaměstnanci a tak dále. Já detaily tohoto projektu neznám. Ale pokud budou horníci, budeme rádi," řekl Palička.

Původní reorganizační plán, který firma předloni předložila věřitelům a soudu v insolvenčním řízení, předpokládal, že se některé doly budou zavírat už letos. Útlum dolů s jejich následnou likvidací měl být podle původního plánu rozložený do roku 2026. Protože se ale firmě daří, harmonogram zavírání dolů se změní.

"Za posledního půl roku se odpracovaly stovky hodin v týmech na hledání báňského řešení vydobytí všech zásob, které tady zůstaly, abychom uhlí dostali a nezůstalo zbytečně v dole. Ještě není vše hotové plus je třeba udělat ekonomické varianty, propočty. Na tom se bude intenzivně pracovat do konce roku. Pak to budeme předkládat," řekl předseda dozorčí rady.

Uvedl také, že v určitých důlních oblastech těžba končí, ale firma už dnes zaměstnance přesunuje do "živých" oblastí, proto shání další lidi. Program, který má být připraven do konce roku, podle něj odpoví, co bude firma dělat do roku 2030 i které části důlního pole se budou zavírat.

"My už dneska nemáme doly Lazy, Armáda a podobně. Máme jeden jediný důl OKD, a které části důlního pole budeme opouštět, to z toho vyjde a taky to sdělíme," řekl Kuča.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že trvá zájem firmy o zahájení těžby pod karvinským Starým Městem. "Máme tam zájem těžit, nicméně musí se vyřešit všecky legislativní věci, abychom mohli požádat o zahájení těžby v této lokalitě. Probíhaly tam přípravné práce, vyhodnotilo se to a teď budeme postupně žádat o povolení zahájení těžby," řekl Čelechovský.

Majitelem OKD je od letošního dubna znovu stát. Vlastníkem se po letech stal prostřednictvím státního podniku Prisko, za akcie společnosti zaplatil téměř 80 milionů korun. Skončila tím reorganizace podniku, který se v roce 2016 dostal do úpadku. Ve firmě nyní pracuje i se zaměstnanci dodavatelských firem přes 9500 lidí. OKD letos vytěží okolo pěti milionů tun uhlí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah